خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس برای دو متهم در گیلان و اصفهان

صدور حکم جایگزین حبس برای دو متهم در گیلان و اصفهان

خبرگزاری هرانا – رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار از صدور حکم جایگزین حبس برای یک شکارچی متخلف در این شهرستان خبر داد. بر اساس این حکم متهم به ۱۲۰ ساعت خدمات رایگان پاکسازی زباله به عنوان مجازات جایگزین حبس محکوم شد. همچنین در گزارشی دیگر یک متهم در شهرستان اردستان استان اصفهان به جای تحمل حبس، به خرید کتاب و اهدای این کتاب‌ها به کتابخانه عمومی این شهر محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۸، رامین حسین زاده، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار از صدور حکم جایگزین حبس برای یک متهم به زنده‌گیری و فروش غیرمجاز پرنده در این شهرستان خبر داد.

رامین حسین زاده گفت: ” این متخلف که بصورت مکرر و با تجهیزات کامل زنده گیری، در منطقه رستم آباد اقدام به صید و زنده گیری تعدادی پرنده سهره و نهایتا فروش آن می‌کرد، ضمن تشکیل پرونده تخلف، به مراجع قضایی شهرستان رودبار معرفی شد”.

وی افزود:” در رای صادره از دادگاه به سبب عدم سابقه کیفری و ندامت و پشیمانی، قاضی پرونده اقدام به صدور رای با عنوان مجازات جایگزین کرده است. به موجب این حکم، فرد خاطی باید تحت نظارت حفاظت محیط زیست و پلیس راه شهرستان، به مدت ۱۲۰ ساعت زباله‌های مسیر جاده رستم آباد به امامزاده هاشم را جمع‌آوری کند و در صورت عدم اجرا به تحمل حبس ۹۱ روز محکوم خواهد شد”.

در گزارشی دیگر به نقل از ایسنا، یک متهم به‌جای تحمل حبس، محکوم‌ به خرید کتاب و اهدای این کتاب‌ها به کتابخانه عمومی شهرستان اردستان در استان اصفهان شد.

عفت باقری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی اردستان گفت: “به تازگی اولین دادنامه، با محکومیت متهم به خرید ۴ میلیون تومان کتاب به نفع کتابخانه‌های عمومی شهرستان اردستان توسط قاضی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اردستان صادر شد که این موضوع در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی مؤثر است”.

اَردِستان یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید