خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  سه زندانی در زندان مشهد اعدام شدند

سه زندانی در زندان مشهد اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۳ زندانی متهم به “قتل” در زندان مشهد اعدام شد. این زندانیان در سال های ۸۶، ۸۹ و ۹۵ به اتهام قتل بازداشت و توسط دادگاه کیفری مشهد به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، روزنامه خراسان امروز پنجشنبه طی دو گزارش جداگانه از اعدام مجموعا سه زندانی در سحرگاه روز چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ در زندان مرکزی مشهد خبر داد.

بر اساس این گزارش در تاریخ ۲۴ فروردین سال ۸۶، مشاجره ای بین افرادی در یکی از روستاهای سبزوار رخ داد. دامنه این مشاجره که به مجلس عروسی یکی از اهالی کشیده شده بود همچنان با درگیری ادامه یافت تا این که دقایقی بعد از برگزاری مجلس عروسی ناگهان، نزاع آن ها به گونه وحشتناکی به منزل یکی از طرفین (متهم به قتل) کشید. در همین حال «یونس-م» با شمشیر ضربه ای به سر «حسن-م» زد و او را به قتل رساند.

بنابراین گزارش، با دستگیری متهم به قتل، مشخص شد که نزاع مذکور به خاطر اختلافات قبلی رخ داده است. حکم این پرونده جنایی که در شعبه پنجم کیفری خراسان رضوی مورد رسیدگی قرار گرفته بود صادر شد و یونس با توجه به محتویات پرونده و دیگر اسناد و مدارک انکارناپذیر و همچنین اقرار صریح در جلسات دادگاه، به اعدام محکوم شد.

با تایید رای صادر شده در شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور، متهم ۳۴ ساله روز گذشته با حضور قضات اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، پای چوبه دار رفت و حکم به اجرا درآمد.

در گزارشی دیگر، شامگاه بیست و سوم مرداد سال ۸۹، جسد جوانی حدود ۲۵ ساله در حاشیه جاده خاکی روستای کلاته شورک به میرزاخان رها شده بود.

در پی دریافت این خبر بلافاصله قاضی علی اکبر صفائیان (قاضی ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه) شبانه عازم محل کشف جسد در حوزه استحفاظی کلانتری آبروان شد و بدین ترتیب تحقیقات گسترده میدانی ادامه یافت. بررسی های مقدماتی نشان می داد جسد مربوط به جوانی مجهول الهویه است که با وارد آمدن ضربات چاقو و تبر داخل رودخانه خشکیده حاشیه جاده روستایی به قتل رسیده است.

در ادامه تحقیقات مشخص شد که موتورسیکلت تریل قرمز رنگ بدون پلاکی نیز که در کنار جسد رها شده بود احتمالا به مقتول تعلق دارد بنابراین بررسی های قضایی برای شناسایی هویت مقتول و همچنین یافتن سرنخ هایی از جنایت تا سحرگاه روز بعد به طول انجامید و هویت مقتول به نام «حسین-ب» شناسایی شد.

در حالی که جسد جوان ۲۵ ساله با دستور مقام قضایی به پزشکی قانونی انتقال یافته بود، گروه ویژه ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی به ردزنی های اطلاعاتی پرداختند و موفق شدند برخی از عوامل مرتبط با این جنایت هولناک را شناسایی کنند اما متهم اصلی پرونده که «داوود» نام داشت همچنان فراری بود.

بالاخره بعد از گذشت پنج سال از این ماجرا پس از حدود یک ماه به سرنخ هایی رسیدند که نشان می داد متهم فراری با عنوان جعلی در یکی از روستاهای بخش میان جلگه نیشابور ازدواج کرده است و زندگی مخفیانه ای دارد.

این پرونده پس از تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست به شعبه پنجم کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و قضات باتجربه این شعبه نیز پس از برگزاری چند جلسه محاکمه، متهم اصلی پرونده را به اعدام محکوم کردند.

با تایید قطعی رای صادر شده در شعبه ۲۰ دیوان عالی کشور، پرونده مذکور به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد و سپیده دم روز گذشته داوود که دیگر حدود ۳۰ سال داشت در زندان مرکزی مشهد و در حضور قاضی اجرای احکام و دیگر مسئولان ذی ربط پای چوبه دار رفت.

در گزارشی دیگر در تاریخ ۲۲ خرداد سال ۹۵ و در روستای تقی آباد از توابع شهرستان تربت جام زمانی شکل گرفت که جوان ۲۵ ساله ای به نام مهدی در منزل مسکونی اش به قتل رسید و متهم فراری این پرونده چند ساعت بعد با لباس های خون آلود بازداشت شد.

متهم ۲۶ ساله این پرونده نیز در حالی که ارتکاب قتل را گردن گرفته بود در اظهاراتش گفت: به مهدی سوءظن داشتم و احساس می کردم با خواهرم ارتباط دارد به همین دلیل سپیده دم از دیوار منزل آن ها بالا رفتم تا این که جوان ۲۵ ساله (مقتول) از سرویس بهداشتی بیرون آمد دیگر امانش ندادم و ضربات چاقو را بر بدنش فرود آوردم!. اگرچه قصد کشتن او را نداشتم ولی وقتی خون آلود روی زمین افتاد از محل گریختم!.

بنابر گزارش خراسان، با تکمیل تحقیقات و اعترافات صریح متهم، این پرونده در شعبه اول کیفری یک مورد رسیدگی قرار گرفت و قضات دادگاه، وی را به اعدام محکوم کردند. رای صادر شده اما مورد اعتراض متهم و وکیل مدافع وی قرار گرفت و به شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور ارسال شد. قضات دیوان عالی نیز پس از بررسی رای صادر شده را تایید کردند.

پرونده مذکور به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد سپرده و متهم ۳۱ ساله با حضور قاضی اجرای احکام به دار آویخته شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید