خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  تشدید بیماری همزمان با تداوم محرومیت سعید شیرزاد از دریافت خدمات پزشکی / سند

تشدید بیماری همزمان با تداوم محرومیت سعید شیرزاد از دریافت خدمات پزشکی / سند

خبرگزاری هرانا – با وجود تغییر سرپرست زندان رجایی شهر کرج، سعید شیرزاد، زندانی سیاسی که پیشتر پس از انجام سونوگرافی مشخص شده بود هر دو کلیه‌اش به شدت آسیب دیده و نیازمند رسیدگی پزشکی است، همچنان از دریافت خدمات پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم مانده است، وضعیت جسمانی وی رو به وخامت است.  این زندانی علاوه بر مشکلات کلیوی به دیسک کمر، اسپاسم عضلات کمر و تنگی کانال نخاعی مبتلا بوده و سال گذشته نیز از ناحیه کتف راست دچار شکستگی شده است. با این حال علیرغم تجویز فیزیوتراپی توسط پزشکان و نیاز به درمان با بی توجهی مسئولین زندان مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید شیرزاد، زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در ششمین سال حبس خود به سر می برد و علیرغم ابتلا به بیماری‌های مختلف همچنان از اعزام به بیمارستان و رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

مدتی پیش با انجام سونوگرافی مشخص شد هر دو کلیه‌ این زندانی به شدت آسیب دیده است. کلیه سمت راست او ۲۵ درصد کوچکتر شده است و در کلیه سمت چپ نیز دارای کیست است. وی سال گذشته در جریان درگیری در زندان از ناحیه کتف راست دچار شکستگی شد و علیرغم درد در ناحیه کتف و دستور پزشکان زندان مبنی بر انجام ۲۰ جلسه فیزیوتراپی همچنان با بی توجهی مسئولین مواجه است.

این زندانی تیرماه سال گذشته نیز به خاطر دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه‌ی پایین کمر و با وجود تاکید پزشکان متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن و اعزام به بیمارستان، از دریافت این خدمات نیز محروم مانده بود.

سعید شیرزاد بالطبع نیازمند رسیدگی پزشکی پیشرفته است با این حال علیرغم پرداخت هزینه‌ها توسط خانواده وی و صدور مجوز اعزامش به بیمارستان از اعزام وی توسط مسئولین مستمرا جلوگیری شده است. وضعیت پزشکی این زندانی در پی عدم رسیدگی رو به وخامت است.

گواهی تایید و شرح بیماری ها

ممانعت از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان جهت رسیدگی پزشکی در حالی رخ می‌دهد که در خردادماه سال جاری، امین وزیری، دادیار ناظر بر پرونده زندانیان سیاسی از صدور و ارسال مجوز اعزام وی در اردیبهشت‌ماه خبر داده بود. همزمان مسئولین زندان رجایی شهر دریافت هر گونه مجوز برای اعزام را رد کرده بودند. بهانه ای که به نظر می آید در مورد زندانیان سیاسی رجایی شهر تبدیل به یک رویه بین مسئولین شده است.

در پی برکناری رئیس زندان تهران بزرگ بر اساس نتایج کمیته رسیدگی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در این زندان، غلامرضا ضیائی، سرپرست سابق زندان رجایی شهر جایگزین وی شد. با وجود این تغییرات در راس سرپرستی زندان رجایی شهر، به نظر می‌رسد هیچ بهبودی در روند دسترسی زندانیان سیاسی بیمار محبوس در این زندان و اعزام آنها به بیمارستان حاصل نشده است.

لازم به یادآوری است، سعید شیرزاد که اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد در خردادماه ۹۷ حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرد، با فاصله اندکی ۱ سال حبس تعلیقی نامبرده از بابت پرونده ای قدیمی به اجرا درآمد و محکومیت وی به ۶ سال حبس افزایش یافت. این در حالی است که در تاریخ ۲۱ فروردین ماه سال جاری دوران محکومیت ۵ ساله وی با احتساب ایام بازداشت به پایان رسیده است.

علاوه بر محکومیت مورد اشاره با توجه به اینکه آقای شیرزاد در ماجرای انتقال اجباری زندانیان سیاسی به بندی امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بعنوان معترض نقش فعالی داشت دو پرونده دیگر نیز علیه این زندانی از بابت اتهاماتی چون توهین به رهبری و اخلال در نظم زندان مفتوح شد. وی در این پرونده توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی طی دوران حبس مدت زیادی در اعتصاب غذا به سر برده و از سوی دیگر نیز بارها مورد بدرفتاری و ضرب و شتم مسئولین زندان قرار گرفته است.

با وجود تغییر دادیار ناظر بر زندان رجایی شهر، اعزام زندانیان سیاسی و امنیتی محبوس در این زندان به مراکز درمانی خارج از زندان کماکان با محدودیت روبرو است. هرانا پیشتر در گزارشی جدیدترین لیست و آخرین وضعیت زندانیان بند سیاسی زندان رجایی شهر کرج را منتشر کرده بود.

این خبرگزاری پیش از این نیز از ادامه محرومیت دسته جمعی زندانیان سیاسی بیمار رجایی شهر کرج از دریافت خدمات درمانی خبر داده و به شرح وضعیت بیماری این زندانیان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید