خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان, کارگران  >  اعتراضات هفت تپه؛ گزارش تفصیلی از وضعیت امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری از زمان بازداشت

اعتراضات هفت تپه؛ گزارش تفصیلی از وضعیت امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری از زمان بازداشت

خبرگزاری هرانا – امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری، زوج بازداشتی در زندان اوین و از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه نزدیک به ۲۰۰ روز گذشته را در بازداشت به سر برده اند. این زوج در تاریخ ۱۹ دی ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و پرونده آنان همزمان با دیگر متهمین این پرونده در دادگاه انقلاب تهران تحت بررسی است. امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری از تاریخ ۱۳ تیرماه دست به اعتصاب غذا زدند. خانم اله یاری در پی وخامت حال جسمی و به درخواست همسرش پس از ۱۲ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد و امیرحسین محمدی فرد علیرغم افت شدید فشار خون، ضعف جسمی و تاری دید تاکنون از شکستن اعتصاب خود و پذیرش سرم خودداری کرده است. گزارش پیش رو به صورت تفصیلی به بررسی وضعیت این زوج از زمان بازداشت می پردازد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نزدیک به ۲۰۰ روز از بازداشت امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری گذشته است.

این زوج پس از اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه به دلیل انتشار مطالبی در ارتباط با تجمعات کارگری در نشریه گام توسط نیروهای امنیتی تحت پیگرد قرار گرفته و در تاریخ ۲۰ آبان ماه سال گذشته منزل آنان توسط مامورین وزارت اطلاعات مورد تفتیش قرار گرفت.

در تاریخ ۱۹ دی ماه ۹۷، امیرحسین محمدی فرد، سردبیر و ساناز اله یاری، عضو هیئت تحریریه این نشریه توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری آقای محمدی فرد بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

محمدی فرد و اله یاری به مدت ۲ هفته پس از بازداشت، تحت بازجویی همراه با تحقیر، توهین و تهدید جهت پذیرش اتهامات قرار گرفتند. گفته می شود در یکی از این موارد، امیر حسین محمدی فرد به صورت نیمه عریان رو به دیوار مورد ضرب و شتم بازجویان قرار گرفته و به مدت یک شبانه روز در همان حالت ایستاده بدون آب و غذا رها شده است.

طی دوران بازجویی این افراد در سلول های انفرادی این بازداشتگاه نگهداری شده و حق ملاقات، تماس و هرگونه ارتباط با دنیای بیرون و با یکدیگر را نیز نداشته اند و هیچ وکیلی نیز حق ورود به پرونده آنان را نیز نداشته است.

علیرغم اتمام بازجویی ها، توسط مسئولین به طور مداوم به وضعیت روانی آنان فشار آمده و بارها از ملاقات و تماس میان این زوج، جلوگیری شده است. به دلیل این رفتار، این زوج ۲ مرتبه در بازه‌های زمانی ١٢ روزه و ١۵ روزه دست به اعتصاب غذا زدند تا نهایتا تماس میان آنان مجددا برقرار شد.

در روزهای پایانی بهمن ماه ٩٧، توسط دادیار شعبه ١ دادستانی استان تهران از خانواده ساناز الهیاری خواسته می شود جهت تامین وثیقه فرزندشان در این شعبه حاضر شوند. با این حال توسط امین ناصری، معاون دادستان و سرپرست دادسرای امنیت، از آزادی موقت خانم اله یاری جلوگیری شد. یک ماه بعد علیرغم صدور قرار وثیقه جهت آزادی موقت، مجددا امین ناصری از قبول وثیقه خانم اله یاری و آزادی وی جلوگیری کرد.

در اردیبهشت ماه سال جاری امیرحسین محمدی فر از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۴ و ساناز اله یاری به بند زنان زندان اوین منتقل شدند.

پرونده‌های قضائی آنان به شعبه ٧ دادسرای شهید مقدس تهران به ریاست بازپرس بهروز شاه‌محمدی، جهت رسیدگی ارجاع داده شد. با این حال همزمان با عدم قبول قرار وثیقه، با وجود وضعیت جسمی نامناسب ساناز الهیاری، از اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان نیز جلوگیری شد.

بازداشت ساناز اله یاری در حالی ادامه دارد که شرایط جسمی او به دلیل ابتلا به بیماری نامشخصی که باعث کاهش وزن، ضعف جسمی و لرزش شدید اندام ها شده است نگران کننده است. وی همچنین در دستگاه گوارشی نیز دچار مشکل جدی شده و از درد شدید معده رنج می برد.

در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه امیرحسین محمدی فرد و ساناز اله یاری به همراه دیگر متهمین این پرونده به نام های سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و امیر امیرقلی، در شعبه ۷ بازپرسی جهت تفهیم اتهامات جدید و آخرین دفاع در دادسرای اوین حاضر شده بودند. پس از آن نیز در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه دو متهم دیگر این پرونده به نام های عسل محمدی و علی نجاتی به همین شعبه احضار شده و در جلسه دفاع آخر بازپرسی مورد تفهیم اتهامات جدید نیز قرار گرفتند.

روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، امیر امیرقلی، ساناز اله یاری، امیرحسین محمدی فرد و اسماعیل بخشی به صورت جداگانه جهت ابلاغ کیفرخواست به  شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران منتقل شده و به زندان اوین بازگردانده شدند. در این جلسه اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور”، “اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و همکاری موثر با گروه‌ها و جریانات و احزاب ضد نظام” و “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” علیه متهمین مطرح شد.

در تاریخ ۲۶ خردادماه در یکی از روزهایی که خانواده ساناز اله یاری و امیرحسین محمدی فرد طبق معمول برای ملاقات با فرزندشان و پیگیری پرونده آنان به زندان مراجعه کرده بودند در مقابل درب خروجی بازداشتگاه اوین خودروی وزارت اطلاعات با پدر ساناز اله یاری برخورد کرده و وی از ناحیه سر و کتف دچار کبودی و شکستگی شد. در پی این حادثه علیرغم اعتراض حاضرین مامورین وزارت اطلاعات مانع از تهیه گزارش تصادف شدند.

امیر حسین محمدی فرد، در تاریخ ۱۱ تیرماه طی نامه‌ای خطاب به محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران و باقری، رئیس اندرزگاه ۴ زندان اوین، خواستار رسیدگی پزشکی به وضعیت سلامتی همسرش شده و اعلام کرده بود که در صورت تداوم بی توجهی به مطالباتش مبنی بر آزادی خود، همسرش و سایر بازداشت شدگان پرونده هفت تپه تا دو روز دیگر، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

در پی بی توجهی مسئولین به این موضوع و آغاز اعتصاب غذای امیرحسین محمدی فرد، ساناز اله یاری نیز علیرغم وضعیت نامناسب جسمی و بیماری ناشناخته در همراهی با همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

در پی اعلام اعتصاب غذای این دو فعال کارگری، علی چهارمحالی رئیس زندان اوین، ابتدا دستور قطع تماس و ملاقات بین این زوج را داده و سپس در پنجمین روز اعتصاب غذا، تلفن‌ها و تماس میان ساناز اله یاری و خانواده‌اش را نیز قطع کرد.

در همان روز ساناز اله یاری به دلیل ضعف عمومی بدن به بهداری زندان منتقل شد. با این حال وی مانع تزریق سرم شده و به اعتصاب غذای خود ادامه داد.

در تاریخ ۲۳ تیرماه بهداری زندان اوین با وخیم گزارش کردن وضعیت جسمانی ساناز اله یاری اعلام کرده بود که علائم حیاتی وی به حداقل رسیده و در صورت تداوم اعتصاب غذا احتمال اخلال در تنفس او بسیار بالا خواهد بود. وی در دوازدهمین روز اعتصاب غذای خود در پی ضعف شدید جسمی هوشیاری خود را برای دقایقی از دست داده بود. در کنار فشار ناشی از اعتصاب غذا، شرایط جسمی ساناز اله یاری به دلیل ابتلا به بیماری نامشخص باعث افزایش نگرانی از سلامت وی شده بود.

در پی اجازه تماس تلفنی این زوج، امیرحسین محمدی فرد از همسرش خواست که به اعتصاب غذای خود پایان دهد و ساناز الهیاری پس از ١٢ روز اعتصاب غذایش را شکست. خانم اله یاری کماکان با عوارض ناشی از سه نوبت اعتصاب غذا و عدم رسیدگی مناسب پزشکی دست و پنجه نرم می‌کند و لرزش اندام، ضعف عمومی بدن و سایر بیماری‌های سابق وضعیت وی را نگران کننده کرده است.

تداوم اعتصاب غذای آقای محمدی فرد در حالی است که وی در هجدهمین روز اعتصاب غذا در پی افت شدید فشار خون، ضعف جسمی و تاری دید به بهداری زندان اوین منتقل شده با این حال از پذیرش سرم و انجام آزمایشات خودداری کرده است. این در حالی است که نماینده وزارت اطلاعات و نماینده دادستانی طی این مدت بارها با وی دیدار کرده و خواهان پایان یافتن اعتصاب غذای وی شده اند.

گفته می شود وی از سه روز قبل دچار سرگیجه شدید شده و در اندام های تحتانی نیز دچار هماتوم و خون مردگی شده است که به گفته پزشک بهداری از اثرات اعتصاب غذا است.

ساناز اله یاری و امیرحسین محمدی فرد کماکان از برقراری هر گونه تماس با یکدیگر محروم هستند و این در حالی است که هیچ حکم قضایی در این خصوص صادر نشده و این محدودیت صرفا به دستور علی چهارمحالی رئیس زندان اوین صورت گرفته است. علیرغم اعتراض این زندانیان و مکاتبه با دادیار ناظر بر زندانیان تاکنون پاسخی در این خصوص داده نشده است.

گفتنی است جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه این افراد در تاریخ ۱۲ مردادماه سال جاری و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است امیرحسین محمدی فرد، متولد ۱۳۶۱ و سردبیر نشریه گام و همسرش ساناز اله یاری، متولد ۱۳۶۶ و از اعضای هیئت تحریریه این نشریه پیشتر نیز در اسفندماه سال ۸۷ به دلیل فعالیت های دانشجویی خود به مدت ۲ هفته تحت بازداشت و بازجویی بوده و در این ارتباط نیز توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید