خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان, سایر گروهها  >  بهناز شفیعی، موتورسوار ایرانی: «قانونی برای ممانعت از موتورسواری زنان در ایران وجود ندارد»/ ویدئو

بهناز شفیعی، موتورسوار ایرانی: «قانونی برای ممانعت از موتورسواری زنان در ایران وجود ندارد»/ ویدئو

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر فیلمی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که در آن پلیس، بهناز شفیعی، زن موتورسوار ایرانی را متوقف کرده و به او می‌گوید حق موتورسواری ندارد. علیرغم رعایت همه قوانین از سوی شفیعی و داشتن گواهینامه بین المللی موتورسواری از آمریکا که پرچم کشور ایران به عنوان کشورهایی که این گواهینامه در آنها قابل استفاده است روی آن ثبت شده، پلیس با اشاره به اینکه “در ایران ما خانم های نمی توانند با موتور در شهر تردد کنند و هیچ خانمی گواهینامه ندارد” مانع ادامه مسیر وی می شود. این فیلم پس از انتشار در شبکه های مجازی واکنش های مختلفی را به همراه داشته است. بهناز شفیعی در این خصوص گفت‌وگویی انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از شهروند، بهناز شفیعی می‌گوید آن‌چه در این فیلم می‌بینید تنها بخشی از مشکلاتی است که زنان موتورسوار ایرانی با آن مواجهند و این موانع آن‌قدر زیاد است که اغلب عامل دلسردی و ناراحتی زنانی است که به موتور علاقه‌مندند.

بهناز شفیعی در این خصوص گفت‌وگویی انجام داده است که در ادامه می‌آید:

 خانم شفیعی، ماجرای این فیلم چیست، چون وقتی فیلم را می‌بینیم به نظر می‌آید کسی که فیلم می‌گیرد به راحتی این کار را انجام می‌دهد و پلیس با این مسأله مشکل ندارد؟

این فیلم در حقیقت بخشی از مستند «رالی ایرانی» است که درباره سختی‌های زندگی و کار موتورسواران زن ساخته می‌شود و قرار است در هفت روز به‌طور مستند از زندگی من فیلمبرداری شود. به این ترتیب آن اتفاق که می‌بینید واقعی است و دوستان مستندساز از فاصله دور مشغول فیلمبرداری هستند. پلیس هم واقعی است و هرچه می‌بینید و می‌شنوید اتفاقی است که افتاده است.

 قبلا هم پیش آمده که با چنین مواردی مواجه شوید؟

بله، پیش آمده و برای همین هم سعی می‌کنم زمانی که شلوغ نباشد از موتور استفاده کنم و اغلب شب‌ها موتورسواری می‌کنم. این درحالی است که گواهینامه بین‌المللی دارای اعتبار است و کشورهایی که آن را پذیرفته‌اند باید اجازه دهند که زنان از موتور برای رفت و آمد استفاده کنند، اما ما در ایران نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم؛ درحالی که همه موارد قانونی را رعایت می‌کنم.

قانون در این خصوص چه می‌گوید؟ چون پلیس حاضر در این فیلم دایم می‌گوید زن در ایران نمی‌تواند موتورسواری کند.

ببینید، در هیچ کجای قانون نیامده که زن نمی‌تواند یا نباید موتورسواری کند و ما اصلا چنین مواردی نداریم. حتی تا ‌سال ٨٩  شاهد این بودیم که مانند گواهی ماشین، به موتور هم گواهی می‌دادند و ٩٠ زن هم گواهینامه استفاده از موتور گرفتند اما بعد از آن تبصره‌ای به گواهینامه موتور اضافه شد که در آن نوشته بود شرایط صدور گواهی برای مردان و چون کلمه مردان آمده بود این تلقی به وجود آمد که فقط مردان می‌توانند گواهی بگیرند و در نتیجه امکان گرفتن گواهی برای زنان سلب شد.

تا به حال برای این مورد کاری نکرده‌اید؛ اینکه به جایی شکایت کنید؟

چون در قانون نیامده موتورسواری زن نادرست است، ما می‌توانیم به دیوان عالی کشور شکایت کنیم و بخواهیم وضعیت‌مان را مشخص کنند. من تاکنون به فکر این کار نبوده‌ام، اما حالا می‌خواهم شکایت کنم و از دیوان عالی کشور بخواهم در این‌باره نظر دهد و این مشکل را حل کند.

پلیس در این ویدیو به شما می‌گوید گواهینامه‌تان برای پیست است و آن‌جا موتورسواری کنید. کمی از وضع پیست‌ها بگویید.

وضعیت پیست‌ها اصلا خوب نیست. ما فقط می‌توانیم از پیست آزادی استفاده کنیم و آن‌جا هم فقط شنبه‌ها و به مدت دو ساعت است. این زمان خیلی کم است و اصلا نمی‌توان تمرین کرد. برای همین هم مجبور می‌شویم برای تمرین به خیابان برویم که آن هم با این موانع مواجه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید