خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان, سایر گروهها  >  عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی؛ او را کشتیم تا به زندان رجایی شهر منتقل شویم

عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی؛ او را کشتیم تا به زندان رجایی شهر منتقل شویم

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده در زندان تهران بزرگ صبح روز گذشته برگزار شد. متهمان در این جلسه، انگیزه خود از قتل را “انتقال به زندان رجایی شهر” عنوان کرده و گفتند که از ماه ها پیش تهدید کرده بودند که در صورت عدم انتقال از زندان تهران بزرگ دست به قتل خواهند زد. این افراد همچنین مدعی شدند که پیش از ارتکاب قتل، مواد مخدر از نوع شیشه مصرف کرده و هیچ گونه اختلاف شخصی با مقتول نداشته‌اند. اظهارات عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی در حالی است که پیشتر برزان محمدی، زندانی سیاسی و هم بندی پیشین علیرضا شیرمحمدعلی با پرده برداشتن از انگیزه این افراد برای ازتکاب قتل، اعلام کرده بود که تهدید آنها به گوش مسئولان زندان نیز رسیده بود، اما برای جلوگیری از وقوع آن هیچ اقدامی انجام ندادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸، جلسه دادگاه با حضور قاضی شهریاری، نماینده دادستان، باقری، معاون ارجاع دادگاه کیفری یک استان تهران، اولیای دم و وکلا به صورت علنی برگزار شد. اگر چه جلسه به صورت علنی بود اما از حضور خبرنگاران رسانه‌ها در جلسه دادگاه خودداری شد.

در ابتدا قاضی شهریاری متن کیفر خواست را خواند. سپس پدر و مادر مقتول در جایگاه ایستادند و از قضات خواستار قصاص عاملان قتل شدند. آنگاه محمد رضا متهم ردیف اول در جایگاه ایستاد تا به سؤالات قضات پاسخ دهد.

وی ضمن قبول اتهام قتل در باره انگیزه خود از قتل گفت: من و همدستم ۳۲ ماه در شرایط بدی در زندان فشافویه بودیم و می خواستیم هرچه زودتر به زندان رجایی شهر منتقل شویم اما کسی حرفمان را گوش نمی‌کرد از یک ماه قبل تهدید کرده بودیم اگر ما را از این زندان منتقل نکنند دست به قتل می‌زنیم روز حادثه شیشه کشیده بودیم و با حمید رضا تصمیم گرفتیم مرحوم را بکشیم ما با او اختلافی نداشتیم او درواقع یک قربانی بود روز حادثه وقتی از بند بیرون آمدیم در یک چشم به هم زدن مرحوم را به بهانه مصرف شیشه به اتاق خودمان کشاندیم بعد من با تیزی دست ساز خودم از پشت سر به او ضربه‌ای زدم ودر همان لحظه هم همدستم حمیدرضا با سرامیکی که در دستش بود به جانش افتاد آنقدر شیشه کشیده بودیم که نمی‌دانستیم چه کار می‌کنیم باز هم می‌گویم ما هیچ انگیزه‌ای برای قتل مرحوم نداشتیم فقط برای رها شدن از زندان فشافویه که مانند جهنم بود دست به این کار زدیم.

سپس دیگر متهم پرونده به نام حمیدرضا پشت میز محاکمه ایستاد. او نیز اتهامش را پذیرفت و با اظهار ندامت و پشیمانی تقاضای عفو و بخشش کرد. متهم درباره سرامیکی که با آن قتل را مرتکب شده بودند گفت: این سرامیک را از دستشویی زندان کنده و در همان جا نیز جاسازی کرده بودم.

پس از پایان اظهارات دو متهم رئیس دادگاه پایان جلسه را اعلام کرد

قاضی بابایی در خصوص انگیزه قتل به روزنامه ایران گفته است: دو متهم مدعی شدند فقط برای رهایی از زندان فشافویه مرتکب قتل شده‌اند و از آنجایی که علیرضا لاغر و ضعیف بوده است او را انتخاب کرده‌اند و بر خلاف شایعات موجود دستی پشت پرده این جنایت نیست.

وی همچنین با بیان اینکه فیلم صحنه جنایت به خانواده شیرمحمدعلی نشان داده شده است، گفت: به خاطر شرایط روحی، پدر و مادر مرحوم نتوانستند فیلم را به طور کامل ببینند.

بابایی درباره احتمال قصور مسئولین زندان در وقوع این قتل نیز گفت: اگر اشتباه و قصوری در این جنایت از سوی مسئولان رخ داده باشد به دستور ریاست قوه قضائیه با آنها برخورد  خواهد شد.

وی همچنین در باره پرونده علیرضا شیرمحمدعلی گفت: این جوان در یک پرونده سیاسی به اتهام توهین به مقدسات به هشت سال زندان محکوم شده بود علیرضا قبلاً در یک تولیدی پوشاک کار می‌کرد و بعد هم وارد دانشگاه شد و به‌دنبال انتشار یک عکس در پروفایلش که دارای مضمون توهین به مقدسات بود بازداشت شد. اما بیگناه در زندان کشته شد.

قاضی بابایی در پایان با ادعای رد این احتمال که قاتلین برای ارتکاب قتل اجیر شده‌اند، افزود: با توجه به اقرار دو متهم و مدارک و اسناد موجود در پرونده و اظهارات مطلعین، حکم دو متهم روشن است اما زمان صدور آن پس از انجام تشریفات قضایی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

لازم به ذکر است که اظهارات عاملان قتل علیرضا شیرمحمدی در خصوص انگیزه آنها از ارتکاب قتل در حالی است که پیشتر، برزان محمدی، زندانی سیاسی و هم‌بندی پیشین علیرضا شیرمحمدعلی در نامه‌ای از جزئیات قتل این زندانی سیاسی پرده برداشته بود.  این زندانی سیاسی در نامه خود، محمدرضا خلیل زاده و حمیدرضا شجاعی زواره را به عنوان قاتل و شریک در قتل علیرضا شیرمحمدعلی معرفی کرده و گفته بود که این دو پیشتر بارها تهدید کرده بودند که قتلی را مرتکب خواهند شد تا از این طریق به زندان رجائی شهر، محل نگهداری سابق خود منتقل شوند، چرا که در آنجا با اقدام به کلاه زنی درآمد خوبی کسب می‌کردند. در نامه آقای محمدی همچنین اشاره شده بود که تهدیدات این دو زندانی به گوش مسئولین زندان نیز رسیده بود.

پیشتر پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی پس از صدور کیفرخواست به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شده بود. کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی این زندانی سیاسی در تاریخ ۲۲ خردادماه صادر و با تکمیل تحقیقات جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شده بود.

قتل علیرضا شیرمحمدعلی در ساعات پایانی شب دوشنبه ۲۰ خردادماه توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفته است. وی از طریق ضربات متعدد چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داده است. روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده بدون اعلام عمومی قبلی در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶ در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

قتل علیرضا شیرمحمدعلی واکنش های زیادی را در بین مردم، زندانیان، برخی مسئولان دولتی، رسانه ها و سازمان عفو بین الملل به دنبال داشت. در پی این واکنش ها سه تن از مسئولان زندان های استان تهران، بر اساس نتایج کمیته رسیدگی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی برکنار شده و حشمت الله حیات الغیب به عنوان مدیر کل زندان های استان تهران و غلامرضا ضیائی، رئیس زندان رجائی شهر به عنوان رئیس جدید زندان تهران بزرگ منصوب شدند.

علیرضا شیرمحمدعلی فرزند محمدرضا، متولد ۱۵ شهریور ۱۳۷۶ (۲۱ ساله) و  اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده‌ و از بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید