خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  تعلیق چند حساب کاربری وابسته به حکومت ایران در تویتر به دلیل آزار بهاییان

تعلیق چند حساب کاربری وابسته به حکومت ایران در تویتر به دلیل آزار بهاییان

خبرگزاری هرانا – شبکه اجتماعی تویتر حساب کاربری برخی رسانه های حکومت ایران از جمله باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری مهر، حساب وابسته به دفتر حفظ نشر آثار علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و علی اکبر رائفی پور را به دلیل “آزار و اذیت هدفمند شهروندان بهایی” به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، حساب کاربری “مهر دیپلماسی” خبرگزاری مهر نیز در کنار حساب‌های کاربری ریحانه، وابسته به دفتر حفظ نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی و چهره‌هایی چون علی اکبر رائفی‌پور در تویتر از دسترس خارج شده است.

با اینکه باشگاه خبرنگاران جوان با انتشار مقاله‌ای اعلام کرده است که “این اتفاق با فشار انگلیس بر گردانندگان این شبکه اجتماعی افتاده است” و سایر رسانه‌ها نیز توقیف یک نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران را مسبب احتمالی تصمیم توییتر دانسته‌اند، اما گفته می‌شود تعلیق این حساب‌ها در ارتباط با حقوق اقلیت بهایی در ایران صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش به نقل از یک منبع مطلع در تویتر، حساب‌های کاربری یادشده به علت “آزار و اذیت هماهنگ‌شده و هدفمند اعضای جامعه بهاییان ایران” به حالت تعلیق درآمده است.

گفتنی است که این نخستین بار است که یک شبکه اجتماعی تعدادی حساب‌های کاربری متعلق به رسانه‌های جمهوری اسلامی را در ارتباط با اقلیت بهایی معلق می‌کند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید