خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اعدام سه زندانی از جمله یک کودک مجرم در زندان میناب

اعدام سه زندانی از جمله یک کودک مجرم در زندان میناب

خبرگزاری هرانا – صبح روز یکشنبه هفته گذشته حکم اعدام سه زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان میناب اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، روز یکشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۸، سه زندانی در زندان میناب اعدام شدند.

بر اساس این گزارش، هویت این سه زندانی که با اتهام “قتل عمد” به اعدام محکوم شده بودند، “علی کریمی، محمد پروایی و امیرعلی شادابی” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “امیرعلی شادابی سال ۹۴ بازداشت شده بود. او در یک نزاع دسته جمعی مرتکب قتل شده بود. علی کریمی و محمد پروایی نیز قتل‌شان در ارتباط با مسایل مالی بوده است”.

لازم به ذکر است که اعدام این سه زندانی تاکنون از سوی رسانه‌های رسمی داخل ایران اعلام نشده است.

بنیاد برومند با انتشار گزارشی از کودک-مجرم بودن امیرعلی شادابی خبر داد.

بر اساس گزارش این بنیاد،آقای شادابی پس از شکایت خانواده‌ای که مدعی شدند، او پسرشان را به قتل رسانده است، در صبح روز ٢٣ آبان ١٣٩٢ توسط ماموران انتظامی دستگیر و به اداره آگاهی منتقل شد. آقای شادابی به مدت پنج سال و شش ماه در زندان بود و با خانواده‌اش ملاقات داشت.

آقای شادابی در زمان وقوع جرم ١٧ ساله بود. او در دفاع از خود در بازجوئی با ماموران آگاهی گفت که مقتول را نکشته است و برای دفاع از خود به او چاقو زده است. به گفته آقای شادابی: «آن مرد خیلی بلند قد بوده و من زیرش بودم. خیلی مرا کتک زد و من هم برای دفاع از خودم چاقویی زدم.»

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید