خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  نازنین زاغری به بیمارستان منتقل شد

نازنین زاغری به بیمارستان منتقل شد

خبرگزاری هرانا – نازنین زاغری رتکلیف، زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین به بخش روان‌درمانی بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شده است. خانم زاغری از تاریخ ۲۵ خردادماه به مدت ۲ هفته دست به اعتصاب غذا زده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از بی بی سی، نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی از زندان اوین به بخش روان پزشکی بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شده است.

ریجارد رتکلیف گفته است که همسرش روز دوشنبه به بیمارستان منتقل شده و در آنجا زیر نظر سپاه پاسداران است.

انتقال وی به بیمارستان در پی اعتصاب غذای ۱۴ روزه خانم زاغری رتکلیف  روی داده است.

بر اساس این گزارش پدر خانم زاغری گفته است که او روز سه شنبه سعی کرده در بیمارستان به عیادت دخترش برود اما اجازه دیدن او را پیدا نکرد و افزود نازنین اجازه تماس با خانواده را نداشته است.

در این گزارش به نقل از کمپین آزادی نازنین زاغری آمده است که خانم زاغری پیش از انتقال به بیمارستان به بستگانش گفته بود: “وقتی به ایران آمدم تا پدر و مادرم را ببینم سالم و سرحال بودم. سه سال و اندی بعد به یک کلینیک سلامت روانی منتقل می شوم. به من نگاه کنید – سر از بیمارستان روانی درآوردم. باید مایه سرافکندگی باشد”.

همچنین ریجارد رتکلیف گفته است: “نازنین امیدوار بود که اعتصاب غذایش مقام های ایرانی را تکان دهد و معلوم است که این طور شده. امیدوارم انتقال او به بیمارستان باعث شود معالجه و مراقبت لازم را دریافت کند، هرچند اعتمادی ندارم که چه فشارهایی ممکن است پشت درهای بسته وارد شود. بی خبری آدم را عصبی می کند”.

نازنین زاغری از روز شنبه ۲۵ خردادماه در اعتراض به ادامه بازداشت ناعادلانه خود دست به اعتصاب غذا زده بود. همزمان با اعتصاب غذای این زندانی سیاسی، ریچارد رتکلیف، همسر وی نیز با چادر زدن در مقابل سفارت ایران در لندن اعتصاب غذای خود را شروع کرده بود.

محمود بهزادی راد، وکیل مدافع نازنین زاغری روز پنجشتبه ۶ تیرماه در ارتباط با آخرین وضعیت موکل خود گفته بود: “وزن موکلم کم شده و فشار خونش هم بر روی عدد ۹ روی ۶ بوده است. امیدواریم این وضعیت زودتر خاتمه پیدا کند و باتوجه به شرایط روحی و جسمی‌اش وضعیت خوبی ندارد”.

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر محبوس در زندان اوین نیز روز چهارشنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به همسر نازنین زاغری از اعتصاب غذای وی حمایت کرده بود.

در تاریخ ۸ تیرماه ۹۸ نازنین زاغری پس از دو هفته به اعتصاب غذای خود پایان داد و همسرش نیز که در مقابل سفارت ایران در لندن دست به اعتصاب غذا زده بود به اعتصابش خاتمه داد.

لازم به ذکر است نازنین زاغری رتکلیف فروردین سال ۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد. سپاه کرمان در اطلاعیه‌ای او را به مشارکت در “براندازی نرم” و همکاری با “موسسات معاند” متهم کرد. وی در شهریورماه ۹۵ در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری روز یکشنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) ۱۳۹۶، به دادسرای اوین منتقل و در آنجا به او گفته شده که سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه او مطرح کرده است. این اتهام‌ها شامل عضویت در سازمان‌هایی است که “برای براندازی نظام” تلاش می‌کنند. دریافت پول از موسسه‌های رویترز و بی‌بی‌سی و شرکت در تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در لندن اتهام‌های دیگری است که به خانم زاغری زده شده است. گزارش شده که قاضی تحقیق، اتهام‌های اول و سوم را به خانم زاغری تفهیم کرده و او هر دوی آنها را رد کرده است. او در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را می‌گذراند. نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید