خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار مین در ایلام یک مصدوم بر جای گذاشت

انفجار مین در ایلام یک مصدوم بر جای گذاشت

خبرگزاری هرانا – یکی از کارکنان گروهی که در زمینه جست و جوی مفقودان جنگ فعالیت می کند در منطقه مرزی میمک واقع در استان ایلام، بر اثر انفجار مین‌ های به جامانده از جنگ ایران و عراق، مصدوم و از ناحیه پاشنه پای چپ دچار قطع عضو شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مین و زندگی، یکی از کارکنان گروهی موسوم به “تفحص شهدا” بر اثر انفجار مین‌ های به جامانده از جنگ ایران و عراق، زخمی و از ناحیه‌ی پا دچار نقص عضو شد.

بر اساس این گزارش، هویت این فرد، “یعقوب حاجی پور”، ۴۹ ساله و از کارمندان این گروه احراز شده است.

این حادثه در  ارتفاعات “کله قندی” در منطقه مرزی میمک، حوالی پاسگاه دراجی واقع در استان ایلام، اتفاق افتاده و در پی آن، فرد به شدت آسیب دیده و دچار مصدومیت و همچنین قطع عضو در ناحیه پاشنه پای چپ شده است.

در خصوص فعالیت گروه موسوم به “تفحص شهدا” گفتنی است که با اتمام جنگ هشت ساله ایران و عراق، تلاش برای جست‌وجو و کشف مفقودان در قالب کمیته جست‌وجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح شکل گرفت. این جست‌وجو به نام “تفحص شهدا” شناخته می‌شود.

لازم به ذکر است مین‌های برجای‌ مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است.

دولت ایران نیز همچنان به تولید و کاشت مین های ضدنفر ادامه می‌دهد و برخلاف مقاوله نامه های بین‌المللی، معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید