خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار خمپاره در گنبد کاووس دو کشته و یک زخمی برجای گذاشت

انفجار خمپاره در گنبد کاووس دو کشته و یک زخمی برجای گذاشت

خبرگزاری هرانا – انفجار دو گلوله خمپاره عمل نکرده به جا مانده از درگیری های اوایل انقلاب ۵۷ موسوم به جنگ گنبد، طی روز گذشته دو کشته و یک زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، امروز پنج شنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸، جانشین نیروی انتظامی استان گلستان اعلام کرد فردی که همراه پسرش در حال تخریب دو دهنه مغازه بودند، بر اثر انفجار خمپاره قدیمی جان خود را از دست داده‌اند و یک کارگر دیگر زخمی شده است.

مطابق این گزارش، حادثه ساعت ۱۴ و ۵۰ دقیقه عصر روز گذشته در کوچه “بهار شهدا” اتفاق افتاده است. پس از شنیده شدن صدای انفجار حاضران در محل حادثه بلافاصله با ۱۱۰ تماس گرفته اند و پلیس و نیروهای امداد خود را به محل حادثه رساندند و بررسی های لازم انجام شد.

مسعود فروزان‌نیا جانشین فرمانده نیروی انتظامی استان گلستان گفت: “پس از اجرای اقدامات تامینی در محل وقوع حادثه و بررسی‌های کارشناسان نظامی، دو عدد پوکه خمپاره ۴۰ میلی‌متری در همین محل کشف شد. به نظر می‌رسد این خمپاره‌ها مربوط به زمان درگیری‌های گنبدکاووس در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بوده باشد که اقدامات تحقیقاتی و تامینی در محل در حال انجام است”.

فروزان‌نیا همچنین افزوذ: “این تخریب مغازه‌ها غیرمجاز نبوده و مجوز عملیات عمرانی و ساختمانی داشته اما متاسفانه به دلیل تخریب محل این خمپاره‌ها منفجر شده و باعث مرگ این دو نفر شده است”.

این دو گلوله خمپاره عمل نکرده به جا مانده از درگیری های اوایل انقلاب ۵۷ موسوم به جنگ گنبد بوده‌اند.

لازم به ذکر است که انفجار مین‌ها و خمپاره‌های بجا مانده از دوران جنگ ۸ ساله و همچنین درگیری‌های نیروهای نظامی در نقاط مختلف کشور، همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از شهروندان می‌شود.

گفتنی است که در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است.

دولت ایران نیز همچنان به تولید و کاشت مین‌های ضد نفر ادامه می‌دهد و برخلاف مقاوله نامه های بین المللی، معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید