خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  دستکم دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

دستکم دو زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز گذشته دستکم دو زندانی متهم به “قتل” محبوس در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این زندانیان پیشتر به همراه تعدادی دیگر از زندانیان جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۹۸، دستکم دو زندانی متهم به قتل در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

هویت زندانیان اعدام “حسن برادران، ۳۵ ساله، از اندرزگاه ۶” و “مهدی اسدی، از اندرزگاه ۱” توسط هرانا احراز شده است.

این زندانیان پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند و از حدود ۷ سال پیش در زندان رجایی شهر کرج بسر می‌بردند.

این افراد طی روزهای اخیر به همراه تعدادی دیگر جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی این زندان منتقل شده و از این میان دستکم ۳ تن با کسب مهلت از اولیای دم به زندان بازگردانده شدند.

خبرگزاری رکنا نیز روز جاری بدون اشاره به هویت اعدام شدگان از اعدام دو متهم به قتل در سحرگاه روز چهارشنبه خبر داده است.

در این گزارش گفته شده که یکی از اعدام شدگان سرایدار یک ساختمان بوده که در خردادماه سال ۹۵ و زندانی دوم نیز در مردادماه ۸۳ به اتهام قتل بازداشت شده اند.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید