خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن ۳ کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی

کشته و زخمی شدن ۳ کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان نودشه استان کرمانشاه در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سمت گروهی از کولبران جان خود را از دست داد. در این حادثه یک کولبر دیگر نیز به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شد. همزمان در خبری مشابه در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر، یک کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی به شدت زخمی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸، در پی تیراندازی نیروهای زمینی سپاه پاسداران در کوهستان ”نلکمین“ واقع در نزدیکی روستای مرزی “هانه گرملە” از توابع شهرستان نودشە در استان کرمانشاه بر روی کولبران، یک کولبر جان خود را از دست داده و یک تن دیگر هم به شدت زخمی شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “در این حادثه یک کولبر به نام “گوران عزیززاده” فرزند حسین از اهالی روستای هانه گرمله جان خود را از دست داد و یک تن دیگر به نام ”اسیر شاه پسندی“ هم بە شدت زخمی شدە و جهت رسیدگی پزشکی بە مراکز درمانی پاوە منتقل شدە است”.

همچنین همزمان در خبری دیگر، تیراندازی مستقیم بر روی کولبران در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر نیز زخمی‌شدن یک کولبر به نام “سهراب خضری” را در پی داشته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

گوران عزیززاده

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید