خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محمد رسول اف، کارگردان سینما به دادگاه انقلاب احضار شد

محمد رسول اف، کارگردان سینما به دادگاه انقلاب احضار شد

خبرگزاری هرانا – محمد رسول اف، کارگردان سینما طی ابلاغیه ای به دادگاه انقلاب تهران احضار شد. در این ابلاغیه که روز دوشنبه به دست وی رسیده از وی خواسته شده که در تاریخ ۱۱ تیرماه سال جاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران حاضر شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز دوشنبه ۳ تیرماه ۹۸، محمد رسول اف، کارگران سینما به دادگاه انقلاب تهران احضار شده است.

طی ابلاغیه ای که از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دست این کارگردان سینما رسیده است از وی خواسته شده که در تاریخ ۱۱ تیرماه ۹۸ در این شعبه حاضر شود.

بر اساس این گزارش احضار وی در ارتباط با پرونده ای است که از بابت آن در سال ۹۵ به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود. این پرونده در ارتباط با ساخت فیلمی به نام “لرد” بوده که در بخش “نوعی نگاه” جشنواره “کن” ۲۰۱۷ جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص داده است. گستردگی فساد اداری در ایران، موضوع این فیلم بوده است.

در شهریورماه سال ۹۶ گذرنامه محمد رسول اف  هنگام ورود به ایران در فرودگاه تهران ضبط شده و از آن زمان ممنوع الخروج است. در فروردین ماه همان سال بیش از ۲۰۰ تهیه‌کننده، کارگردان، نویسنده، هنرپیشه و شورای مرکزی کانون کارگردانان و سایر دست‌اندرکاران سینما در آستانه نوروز خواهان رفع ممنوع‌الخروجی محمد رسول‌اف شدند.

لازم به ذکر است محمد رسول‌اف از فیلمسازان معترض سال‌های اخیر است که تجربه بازداشت و احضار به نهادهای امنیتی را داشته است. چند فیلم قبلی او از جمله «به امید دیدار» و «دست نوشته‌ها نمی‌سوزند» با وجود نمایش در برخی جشنواره‌های بین المللی از جمله جشنواره کن، در ایران به نمایش عمومی در نیامدند.

آقای رسول‌اف همچنین پس از اتفاقات سال ۸۸ همراه جعفر پناهی به دلیل ساخت فیلمی مرتبط با این وقایع، سر صحنه فیلمبرداری بازداشت و در سال ۸۹ به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیزی و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی محکوم شد. او پس از تقلیل حکم زندان به یک سال حبس، در تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال ۸۹ از زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید