خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها, کودکان  >  پرونده تجاوز به دانش آموزان اصفهانی؛ نایب رئیس انجمن اولیا و مربیان مدرسه به حبس و شلاق محکوم شد

پرونده تجاوز به دانش آموزان اصفهانی؛ نایب رئیس انجمن اولیا و مربیان مدرسه به حبس و شلاق محکوم شد

خبرگزاری هرانا – نایب رئیس انجمن اولیا و مربیان یک دبستان پسرانه در اصفهان از بابت اتهام تجاوز به ۴ دانش آموز ۸ و ۹ ساله به ۱۰۰ ضربه شلاق و به اتهام آدم ربایی نیز به تحمل ۴ بار حبس ۲۰ ساله که ۲۰ سال از آن قابل اجراست محکوم شد. بر اساس گواهی های صادره توسط پزشکی قانونی، دانش آموزان قربانی به اختلالات روانی پس از تجاوز دچار شده اند. گفتنی است که در این پرونده آموزش و پرورش هیچ مسئولیتی را نپذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، اواسط آذرماه سال گذشته با شکایت خانواده دانش‌آموزان متهم این پرونده دستگیر شد. وی که پیش‌تر رئیس انجمن اولیا و مربیان مدرسه و سال گذشته نایب‌رئیس انجمن بوده است، ۴ کودک ۸ و ۹ ساله را در دستشویی مدرسه مورد تجاوز قرار داده و با یک مداد نوک‌تیز یا چاقو و سلاح سرد آن‌ها را تهدید می‌کرد.

در این گزارش، اتهامات فرد مذکور “تجاوز، آدم‌ربایی، تشویق و تحریک به انحرافات جنسی و تسهیل دستیابی به محتوای مستهجن از طریق نشان دادن تصاویر مبتذل و مستهجن” عنوان شده است.

سارا باقری، وکیل پرونده و از وکلای داوطلب انجمن حمایت از حقوق کودکان به در این خصوص گفت: با شکایت خانواده‌ها به مدیر مدرسه وی منکر ماجرا شد، اما وقتی حراست آموزش و پرورش و پلیس امنیت به مدرسه وارد شدند بلافاصله متهم بازداشت شد و به زندان رفت.

در ادامه تحقیقات مشخص شد این متهم قبل از اینکه بخواهد بچه‌ها را مورد تجاوز قرار دهد، عکس بعضی از مادران دانش‌آموزان را از تلگرام فوتوشاپ می‌کرده و آن‌ها را به لحاظ روانی نیز آزار می‌داده است. نکته مهم‌تر اینکه فرزند خود این متهم هم در این مدرسه درس می‌خوانده است.

این فرد دائماً در مدرسه حضور داشته و با بچه‌ها در ارتباط بوده است. تقصیری که متوجه آموزش و پرورش و کادر مدرسه بوده و دائماً از مسئولیت آن شانه خالی می‌کنند.

باقری در ادامه گفت: “در کیفرخواستی که علیه متهم صادر شد آمده بود که وی برای اطفال ایجاد مزاحمت کرده، کودک‌آزاری و تشویق و تحریک به انحرافات جنسی و تسهیل دستیابی به محتوای مستهجن از طریق نشان دادن تصاویر مبتذل و مستهجن به اطفال و توهین به آن‌ها از دیگر اتهامات وی بود که قرار جلب برای متهم صادر شد”.

بعد از آن خانواده‌ها نسبت به آدم‌ربایی هم طرح دعوی کردند که مورد تأیید دادگاه قرار گرفت و پرونده وارد دادگاه کیفری یک اصفهان شد. متهم از آذرماه در زندان است؛ چرا که جرم او شامل اعمال منافی عفت بوده است.

طی گواهی‌هایی که پزشکی قانونی برای دانش‌آموزان آزار دیده صادر کرده بود، اختلال روانی حاصل از تعرض و تجاوز ذکر شده بود. به‌همین دلیل در حکمی که صادر شد متهم به‌خاطر ارتکاب عمل شنیع تفخیذ به عنف به ۱۰۰ ضربه شلاق حدی محکوم شده است.

علاوه بر این وی بابت آدم‌ربایی و اتهاماتی که در کیفرخواست آمده به تحمل ۴ بار حبس ۲۰ ساله و تعزیری محکوم شد که البته یک بار آن قابل اجراست. وکیل پرونده گفت: این بچه‌ها در حال حاضر تحت نظر خدمات روان‌شناسی هستند که خانواده‌ها با هزینه شخصی خودشان فراهم کرده‌اند.

در این پرونده آموزش و پرورش هیچ مسئولیتی را نپذیرفته است. فقط بعد از رسانه‌ای شدن این ماجرا، با یک تصمیم شتاب‌زده، مدیر مدرسه را اخراج کرده است و بقیه کادر مدرسه هم تغییر کرد.

لازم به یادآوری است که در تاریخ ۱۲ آذرماه سال گذشته آموزش و پرورش اصفهان خبر تجاوز در یکی از مدارس این شهر را تایید کرد و گفت که فرد متجاوز بازداشت شده و مدیر مدرسه نیز از مسئولیت عزل شده است. همان روز نیز خانواده های دانش آموزانی که مورد تجاوز قرار گرفته بودند در برابر مدرسه مذکور دست به تجمع اعتراضی زدند.

در تاریخ ۱۸ دیماه نیز علی اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز اصفهان از صدور کیفرخواست پرونده متهم تجاوز به این دانش‌‌آموزان خبر داد.

پیشتر در بهمن ماه ۹۷، حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفته بود که طی سال گذشته حدود یک میلیون تماس با اورژانس اجتماعی ۱۲۳ از سوی مردم گرفته شده که از این میان حدود ۱۱ هزار تماس در ارتباط با کودک آزادی بوده است.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید