خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  اخراج ۴۰ کارگر معدن سرب کوشک در بافق/ معوقات مزدی پرستاران در آذربایجان غربی

اخراج ۴۰ کارگر معدن سرب کوشک در بافق/ معوقات مزدی پرستاران در آذربایجان غربی

خبرگزاری هرانا – کارگران معدن سرب کوشک در بافق از اخراج ۴۰ کارگر این معدن خبر دادند. بنا به خبری دیگر، شماری ار پرستاران در آذربایجان غربی از عدم پرداخت یک سال مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، منابع کارگری در معدن سرب کوشک از اخراج ۴۰ کارگر به علت کبود آب در این منطقه خبر دادند.

فرماندار بافق با تائید بیکاری تعدادی از کارگران معدن سرب کوشک که تعداد آنها حدود ۴۰ نفر تخمین زده می شود، گفت: “رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این شهرستان ملزم به رسیدگی علت بیکاری کارگران شده است”.

محمد زاده رحمانی روز دوشنبه اظهار کرد: “از رئیس اداره تعاون خواسته شد، موضوع را دقیقاً بررسی و به فرمانداری گزارش کند که دلیل بیکاری این گروه از کارگران چیست”.

فرماندار بافق در همین حال تائید کرد: “معدن کوشک در طول سال شاهد بروز چنین مشکلاتی است”.

همچنین رئیس شورای اسلامی شهرستان بافق در واکنش به بیکاری تعدادی از کارگران معدن یادشده به بهانه کم‌ آبی گفت: “بعید می‌دانم مشکل کم‌آبی باشد، اگر مشکل بود بایستی به مسئولان ارجاع و آنها موضوع را پیگیری و رفع می‌کردند، تاکنون شورا در این رابطه گزارشی دریافت نکرده است”.

محمد رنجبر با بیان اینکه به نظر می‌رسد دلیل اخراج کارگران مسائل دیگری باشد، افزود: “هر وقت مسئولان شهرستان از آقایان (مالک و دست‌اندرکاران معدن) مطالبه قانونی کنند، آنها فشارها را بر روی کارگر متمرکز می کنند”.

وی تصریح کرد: “بر اساس مصوبه هیئت دولت، معادن باید ۲ درصد درآمد فروش خود را به شهرستان مربوطه (بافق) پرداخت کنند که این اتفاق تاکنون رخ نداده است”.

رنجبر با اشاره به اینکه متأسفانه آنها مسئولیت اجتماعی‌شان را در قبال مردم و منطقه ایفا نکرده اند و با اعلام نارضایتی مردم از شرکت معادن یزد (معدن کوشک) خاطر نشان کرد: جلسه‌ای هم با آن‌ها برگزار کردیم و نسبت به تعهد ساخت مدرسه ۶ کلاسه تاکنون عمل نکرده اند.

شنبه  ۱ تیرماه تعدادی از کارگران معدن کوشک بافق به بهانه کمبود آب اخراج شدند، گفته می شود در حالی که آنها در قسمت روباز معدن کار می‌کردند و نیازی به آب نبود.

در این راستا اثر انگشت کارگران از دستگاه حضور و غیاب معدن کوشک حذف و به آنها گفته شد که مدیرعامل تصمیم به اجرای طرح تعدیل نیرو گرفته است.

مطالبات مزدی پرستاران آذربایجان غربی

به گزارش ایلنا، پرستاران آذربایجان غربی گفتند: “یک سال مطالبات مزدی پرداخت نشده داریم و وزارتخانه بایستی برای پرداخت معوقات ما اقدام کند”.

این پرستاران اظهار کردند: “به سالگرد عدم پرداخت کارانه و سایر مطالبات مزدی پرستاران نزدیک می‌شویم؛  پرداخت نشدن کارانه‌ها، اضافه‌کاری‌ها، حق لباس، ماموریت و عدم پرداخت دیون، جامعه پرستاری آذربایجان غربی را به انتقاد واداشته است”.

این پرستاران گفتند: “تاخیر یکساله در پرداخت معوقات مزدی پرستاران، همه برنامه‌ریزی‌های زندگی آنها را مختل می‌کند؛ در طول ماه‌های گذشته ارزش ریال به شدت سقوط کرده؛ اگر مطالبات ما را به موقع می‌پرداختند، نسبت به امروز ارزش بسیار بیشتری داشت”.

آنها ادامه دادند: “همه همکاران با توجه به میزان دریافتی‌شان برای خرج کردن آن برنامه‌ریزی کرده‌اند و معوق شدن مطالبات، آنها را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است”.

پرستاران آذربایجان غربی، هدف از راه‌اندازی پویش خود را مطالبه‌گری از وزارت بهداشت می‌دانند و گفتند: “از وزارت بهداشت می‌خواهیم مطالبات معوق پرستاران را هرچه سریعتر بپردازد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید