خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۴ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه، جمعی از کشاورزان برنج کار در شهرستان حمیدیه، تعدادی از رانندگان تاکسی در تهران، شماری از کارگران پالایشگاه آبادان و جمعی از کارگران شرکت ماهی کارون شوشتر، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، امروز شنبه ۱ تیر ۹۸ بیش از ۱۰۰ کشاورز برنج کار به علت کمبود آب کشاورزی مقابل شرکت آبفای کرخه شاوور در حمیدیه تجمع کردند .

بر اساس این گزارش، این کشاورزان که بیش از صد نفر هستند روبروی شرکت آبفای کرخه شاوور در حمیدیه تجمع کردند .

آنها خواستار تامین حق آبه مورد نیاز برای شالیزارهای برنج خود هستند .

گفتنی است در سیل فروردین ماه سال جاری محصولات آنان دچار خسارت شد ،که استانداری خوزستان و مسئولان سازمان آب برق خوزستان قول داده بودند که آب کشت تابستانه آنان تامین شود، اما هم اکنون پس از کشت با بحران کم آبی و بی آبی  مواجه شدند.

تجمع تاکسی‌رانان تهران در اعتراض به فعالیت تاکسی‌های آنلاین

به گزارش تجارت‌نیوز، تعدادی از رانندگان تاکسی تهران صبح امروز نسبت به برخی از مشکلات خود و از جمله گسترده‌تر شدن فعالیت تاکسی‌های آنلاین در پایتخت دست به تجمع زدند.

اعتراض به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی از سوی رانندگان تاکسی در حالی مطرح می‌شود که در یک ماه گذشته دولت تلاش کرده طرح نظارت بر تاکسی‌های آنلاین را با همکاری وزارت کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرایی کند.

اما رانندگان معترض تاکسی‌های تهران در بیانیه‌ای که اعتراض به نوع فعالیت تاکسی‌های اینترنتی بخشی از موارد اعتراض آنها بود، خواستار اجرای قانون در زمینه حقوق صنفی خود و نیز اجرای قوانین مشخص در زمینه فعالیت مسافربرهای اینترنتی شدند.

تاج‌بخش محمدی، یکی از اعضای هیات مدیره انجمن تاکسی‌رانان تهران در این خصوص گفت: “تمام تاکسیرانان، برای شروع فعالیت، باید از مراحل قانونی بسیار بگذرند. طی این مراحل سخت قانونی، فقط برای‌ آن است که امنیت سفرهای مسافران تامین شود و مشکلات متعدد رخ ندهد. این در حالی است که «شرکت‌های مسافربری اینترنتی پلاک شخصی» شیوه کاملا متفاوتی برای جذب راننده دارند”.

به گفته او در این شیوه رانندگان در کنار خیابان ثبت نام می‌شوند و برای جذب راننده بیشتر، مشوق‌های مالی در نظر گرفته شده؛ اخیراً حتی برخی از این شرکت‌ها، برای تسریع جذب راننده، همین ثبت‌نام کنار خیابانی را هم حذف و ثبت‌نام غیرحضوری و آنلاین را هم اضافه کرده‌اند.

او با اشاره به اینکه ناتوانی دولت‌ها از حل معظلات بویژه کم آبی موحب شده تا بخش‌های کشاورزی ،دامپروری ، و به طبع صنایع دستی روستایی تعطیل شوند و منجر به خیل عظیم بیکاران شده است، تاکید می‌کند: “دولت به علت عدم توانایی در اشتغال‌زایی از استارتا‌پ‌ها مسافرکش بنام پدیده های نوظهور حمایت کامل می کند”.

او اضافه کرد: “ما تاکسیرانان رسمی و قانونی، صراحتاً تاکید می‌کنیم نه تنها با تکنولوژی‌های جدید در حمل‌ و‌ نقل عمومی مخالف نیستیم، بلکه به‌شدت از اجرای آن استقبال هم می‌کنیم. چون توسعه و رونق حمل‌ و‌ نقل عمومی خواسته همه ماست. اما معتقدیم این فعالیت‌ها باید نظام‌مند و قانونی باشد و یک سازمان بر آن نظارت کند و همه باید تحت پوشش یک قانون بوده و شرکت‌های مسافربر پلاک شخصی نباید تامین امنیت شهروندان را نادیده بگیرند”.

تجمع کارگران پالایشگاه آبادان

به گزارش ایرنا، پیمانکار واحد آب و برق، بخار و تعمیرات پالایشگاه آبادان بعد از اعتراض کارکنان این واحد برای دریافت مطالبات پایه سنوات خود ۱۰۰ نفر از آنها را اخراج کرد.

این کارگران روز شنبه با تجمع مقابل درب ورودی پالایشگاه آبادان خواستار برطرف شدن مشکل خود و بازگشت به کار شدند.

یکی از این کارگران معترض گفت: “شرکت سنا اندیشه پیمانکار واحد آب و برق، بخار و تعمیرات پالایشگاه آبادان به بهانه‌های مختلف قانون کار را اجرا نمی‌کند و قانون مصوب شورای عالی کار در خصوص پایه سنوات کارگران را زیرپای می‌گذارد”.

وی افزود: این شرکت به کارگران خود اعلام کرده هر کارگری که قرارداد جدید را که برخی از قانون و مقررات کار در آن لحاظ نشده امضا نکند از کار بیکار و از شرکت اخراج است.

این کارگر پیمانکار پالایشگاه آبادان گفت: اکثر کارگران واحد آب و برق، بخار و تعمیرات پالایشگاه دارای بیش از ۱۰ سال سابقه کار هستند و نادیده گرفتن حق و حقوق آنها در این وضعیت نادر ست است.

این کارگران معترض اظهار داشتند مشکل خود را با امام جمعه، فرماندار، نمایندگان آبادان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان منطقه آزاد اروند در میان گذاشته و آنها قوق دادند که پیگیر مشکل کارگران باشند.

مدیر روابط عمومی و امور بین المللی شرکت پالایش نفت آبادان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: کارگران معترض مذکور زیر مجموعه شرکت پیمانکاری سنا اندیشه هستند و به صورت مستقیم زیر نظر پالایشگاه آبادان نیستند.

سیدعلی نوربخش افزود: مشکل کارگران از سوی مدیر عامل در حال پیگیری است.

به گزارش ایرنا حراست پالایشگاه آبادان کارگران اخراجی را به داخل پالایشگاه هدایت کرد ولی آنها اجاره حضور در محل کار خود نیافتند.

پالایشگاه نفت آبادان هم اکنون بیش از ۲۵ درصد از محصولات مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

این پالایشگاه فرآورده‌های گاز مایع، بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز، سوخت جت، نفت کوره، انواع روغن موتور پایه، انواع قیر، انواع حلال های نفتی، گوگرد، نفتای (خوراک آروماتیک پتروشیمی بندرامام) را تولید می‌کند.

پالایشگاه آبادان به وسیله خطوط لوله به چندین میدان نفتی و بندر ماهشهر متصل شده است، خط لوله‌ای نیز از آبادان به سمت تهران کشیده شده که در طول مرزهای شمالی کشور از مشهد تا تبریز امتداد دارد.

تجمع کارگران شرکت ماهی کارون

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، امروز شنبه ۱ تیر عده‌ای از کارگران اخراج شده شرکت ماهی کارون شوشتر، مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند و خواستار مطالبات خود شده اند.

حسین پنبه دانه پور، فرماندار شوشتر، در خصوص تجمع کارگران شرکت ماهی کارون گفت: “این شرکت بدلیل واگذاری به بخش خصوصی، سبب ایجاد مشکلاتی برای کارگران شده است”.

وی بیان داشت: “مقرر شد نشستی با اداره کار و رفاه اجتماعی شهرستان شوشتر، نمایندگان، مدیرعامل شرکت ماهی کارون و مسئولان مربوطه انجام و مطالبات این کارگران پیگیری شود”.

پنبه دانه پور با بیان اینکه کارگران اخراج شده این شرکت ۲۸ نفر هستند، تصریح کرد: “مشکل اصلی آن‌ها حقوقی و ساعت کاری این شرکت است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید