خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس برای چندین متهم در پرونده های جداگانه

صدور حکم جایگزین حبس برای چندین متهم در پرونده های جداگانه

خبرگزاری هرانا – با اعلام مدیر کل محیط زیست استان البرز شکارچیان غیرمجاز کبک در ساوجبلاغ به جای حبس به فعالیت فرهنگی در راستای حمایت از حیوانات و محیط زیست محکوم شدند. در خبری دیگر دادرس دادگاه کیفری گناوه از صدور قرار تعلیق اجرای حکم حبس و شلاق برای ۵ متهم، منوط به انجام فعالیت در زمینه های مختلف ابلاغ شده به آنها خبر داد. همچنین رئیس کل دادگستری مازندران اعلام کرد ۳ هزار و ۸۷۵ مورد مجازات جایگزین حبس در استان مازندران، طی سال گذشته صادر شده است. رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح خراسان جنوبی نیز گفت سال گذشته ۴۷۵ رای جایگزین حبس در این استان صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، امروز شنبه ۱ تیرماه ۱۳۹۸، فردین حکیمی، مدیر کل محیط زیست استان البرز از صدور حکم جایگزین برای متخلفان شکار غیرمجاز کبک، توسط رئیس دادگاه کیفری ساوجبلاغ خبر داد.

فردین حکیمی اعلام کرد: “این شکارچیان علاوه بر پرداخت جرایم ناشی از شکار غیرمجاز، ملزم به ارائه خدمات عمومی رایگان از طریق جمع آوری روایات در خصوص حقوق حیوانات، تهیه مقاله تحت عنوان حقوق حیوانات در اسلام، اهدا ۱۰ جلد کتاب کودکانه با موضوعات ترویج و اشاعه فرهنگ حمایت از حقوق حیوانات و برانگیختن حس دانش آموزان نسبت به حمایت و کمک به حیوانات و حفاظت از محیط زیست به مدارس ابتدایی شهرستان ساوجبلاغ شدند”.

در خبری دیگر به نقل از ایرنا، امروز دادرس علی‌البدل دادگاه کیفری ۲ گناوه اعلام کرد که برای چند متهم در این شهرستان مجازات جایگزین حبس صادر شده است.

ساسان عالی زاده گفت: “یکی از این متهمان که اقدام به جاری کردن فاضلاب خانگی در معابر کرده بود به جای تحمل ۶ ماه حبس تعزیزی به قرار تعلیق اجرای تعیینی به مدت یک سال محکوم شد. متهم بر اساس رای صادره که تعلیق از نوع مراقبتی و برای اهداف پیشگیرانه مجازات و آگاهی بخشی به سایر اشخاص و نظر به آموزه های جرم و کیفر شناختی است به نصب حداقل پنج بنر رنگی در منظر عمومی به همراه متن آموزنده درباره دفع بهداشتی فاضلاب و مضرات دفع غیر بهداشتی با هماهنگی شهرداری و نظارت شبکه بهداشت و درمان مکلف شد”.

وی از صدور حکم جایگزین حبس و شلاق برای یک متهم دیگر نیز خبر داد و اعلام کرد: “یک متهم دیگر به اتهام ساخت و نگهداری مشروبات الکلی خارجی محکوم به ۱۰ ماه حبس تعزیری، ۴۰ ضربه شلاق تعزیری و پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت شده بود که رای جایگزین حبس صادر و مکلف به رنگ آمیزی و ترمیم و تنظیف و نوسازی مدارس موجود در این شهرستان حداقل پنج آموزشگاه به مدت پنج ماه و به میزان ۵۰۴ ساعت بطور رایگان با نظارت مدیریت آموزش و پرورش شد”.

وی همچنین گفت: “مجازات ۴۰ ضربه شلاق تعزیری و پرداخت جزای نقدی در حق صندوق دولت این متهم به قوت خود باقی است”.

دادرس علی البدل دادگاه کیفری ۲ گناوه در خصوص دیگر حکم‌های جایگزین حبس صادر شده در این شعبه ادامه داد: “یک متهم به همراه دو نفر دیگر به اتهام مشارکت در سرقت و خریداری گوشی تلفن همراه با عنایت به جمیع اوراق و محتویات پرونده و شکایت شاکی خصوصی و گزارش مرجع انتظامی محکوم به حبس تعزیری شده بودند که مستند به قانون مجازات اسلامی قرار تعلیقی جایگزین شد”.

وی قرار تعلیق صادر شده را اینگونه شرح داد: “در این پرونده متهم ردیف اول و دوم که به تحمل ۱۳ ماه حبس تعزیری و ۷۲ ضربه شلاق تعزیری و متهم ردیف سوم به تحمل هفت ماه حبس تعزیری و ۴۸ ضربه شلاق محکوم شده بودند، با عنایت به جلب رضایت و جبران ضرر و زیان شاکی و ابراز ندامت مکلف شدند در طول دوره تعلیق حداقل دو بار در نماز عبادی سیاسی جمعه و هیات‌های عزاداری شرکت و آخرین روز ماه گواهی تصدیق شده توسط امام جمعه و مسئول هیات مذهبی به داداگاه ارایه دهند. همچنین این متهمان مکلف شدند با مراجعه به کتب فقهی موجود و سایر منابع نسبت به خارج نویسی کردن ۱۰ حدیث با مضمون حرمت ” اکل مال به باطل ” اقدام و با ذکر دقیق منابع استنادی به اجرای احکام کیفری ارایه دهند”.

از سوی دیگر به گزارش ایلنا، محمد صادق اکبری، رئیس کل دادگستری مازندران، از صدور ۳ هزار و ۸۷۵ مورد مجازات جایگزین حبس در این استان، طی سال گذشته خبر داد و با اعلام اینکه تعداد جمعیت زندانی های استان، به ۶ هزار و ۹۶۳ نفر رسیده است، ابراز امیدواری کرد که استفاده از مجازات جایگزین حبس و فعالیت بهتر ستاد دیه و انجمن حمایت از زندانیان، آمار زندانیان را کاهش دهد.

همچنین به گزارش ایسنا، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح خراسان جنوبی، اعلام کرد: “سال گذشت ۴۷۵ رای جایگزین حبس در استان صادر شده است”.

محمد حسین محمدپور، یادآور شد که این احکام مربوط به کارکنان نیروهای مسلح است.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید