خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  حکم اعدام دو زندانی تایید شد، زندانی دیگری بزودی در ملاعام اعدام می شود

حکم اعدام دو زندانی تایید شد، زندانی دیگری بزودی در ملاعام اعدام می شود

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام یک زن و مرد زندانی در تهران که پس از محاکمه مجدد از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم  شده بودند، توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور تایید شد. بنا بر خبری دیگر رئیس کل دادگستری استان فارس گفت که اجرای حکم یک زندانی که با اتهاماتی “مربوط به مواد مخدر” به اعدام در ملا عام محکوم شده، در دست اقدام است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، یک زن و مرد زندانی متهم به قتل به اعدام محکوم شدند و این حکم با مهر تأیید قضات دیوان عالی کشور روبه‌رو شد.

رسیدگی به این پرونده از بهمن سال ۸۹ و در پی ناپدید شدن زنی سالخورده در قزوین آغاز شد.

کارآگاهان جنایی در تحقیقات پلیسی به عروس خانواده ظنین شدند و به این ترتیب «سهیلا» دستگیر شد وی در بازجویی‌های فنی و پلیسی منکر اطلاع از سرنوشت مادر شوهرش شد اما با به دست آمدن مدارک مستند چند ماه بعد سرانجام لب به اعتراف گشود و پرده از راز این پرونده پیچیده برداشت.

وی در اعترافاتش گفت: “سه سال بود که با مردی به‌نام «مهدی» رابطه پنهانی داشتم تا اینکه مادر شوهرم کم کم به ماجرا پی برد. مهدی صاحبکار پسرم بود و آشنایی من و او نیز از اینجا آغاز شد. تا اینکه چندی بعد مادر شوهرم من و مهدی را در وضعیتی نامناسب دید از ترس اینکه او این موضوع را به شوهرم خبر دهد نقشه سر به نیست کردنش را با مهدی طراحی کردیم و یک روز او را به این بهانه که قرار است برایش طلا بخریم از قزوین به تهران کشاندیم. او را به پارکی در منطقه مرزداران کشاندیم. مهدی او را خفه کرد و سپس در چاهی که پشت پارک بود انداخت”.

با توجه به اعتراف‌های زن جوان، مهدی نیز دستگیر شد و متهمان نخستین بار در شعبه ششم دادگاه کیفری به ریاست قاضی شقاقی محاکمه و به اتهام مشارکت در قتل مادر شوهر به اعدام محکوم شدند.

این رأی از سوی قضات دیوان عالی کشور تأیید نشد و بنابراین متهمان بار دیگر در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی «اصغر عبداللهی» پای میز محاکمه ایستادند.

در آغاز این جلسه، فرزندان مقتول خواستار اشد مجازات برای متهمان شدند و ابتدا سهیلا پای میز محاکمه ایستاد و در دفاع از خود گفت: “مهدی سه میلیون تومان از مادر شوهرم قرض گرفته و ماهی ۵۰ هزار تومان به او نزول پول می‌داد. زمانی که متوجه شد مادر شوهرم به رابطه ما پی برده است با نقشه کشتن او موافقت کرد. پس از پایان اظهارات این زن، مهدی نیز به دفاع از خود پرداخت و سناریوی دیگری را برای قضات تعریف کرد و گفت: “من مرتکب قتل نشدم و ماجرای سه میلیون تومان نیز واقعیت ندارد. من سهیلا را آنقدر دوست داشتم که اگر او از من می‌خواست شوهرش را هم بکشم این کار را انجام می‌دادم. مادر شوهرش از رابطه من با او خبردار شده بود و بنابراین او را از قزوین به تهران آوردیم اما قبل از اینکه من به محل حادثه برسم دیدم سهیلا مادر شوهرش را خفه کرده است. می‌خواستم با سنگ ضربه‌ای به سر مادر شوهرش بزنم که سهیلا خودش سنگ را از من گرفت و ضربه‌ای به سر او زد و بعد جسد پیرزن را داخل چاه انداختیم. من اتهام قتل را قبول ندارم و به خاطر عشق به سهیلا با او همکاری کردم”.

بنا بر این گزارش، پس از پایان اظهارات دو متهم قاضی عبداللهی هر دو متهم را با توجه به مدارک و ادله موجود در پرونده به اعدام محکوم کرد که این حکم صبح دیروز در شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور مهر تأیید خورد و این دو متهم در یک قدمی اجرای حکم قرار گرفتند.

یک زندانی بزودی در ملاعام اعدام می شود

به گزارش تسنیم، یک زندانی در استان فارس به اعدام در ملا عام محکوم شده است.

سید کاظم موسوی، رئیس‌کل دادگستری استان فارس با اعلام این خبر، گفت: “اجرای حکم این فرد که به سلطان هروئین معروف شده در دست اقدام است.”

موسوی افزود: “این فرد به جرم توزیع ۱۷۰۰ کیلوگرم مواد مخدر هروئین دستگیر شده و اعدام وی در ملا عام انجام می‌شود”.

قانون جدید مجازات جرایم مرتبط با مواد مخدر که در آن مجازات اعدام کاهش پیدا کرده بود، طبق رویه از روز سه‌شنبه ۲۳ آبان ۹۶ اجرایی شده است.

بر اساس قانون جدید، فقط افرادی که درباره تولید یا توزیع بیش از ۵۰ کیلوگرم مواد مخدر سنتی، یا بیش از ۲ کیلوگرم هروئین یا ۳ کیلوگرم متامفتامین (شیشه) محکوم شوند، به اعدام محکوم خواهند شد.

این مقدار در قانون قبلی، ۵ کیلوگرم مواد مخدر سنتی و ۳۰ گرم مواد مخدر صنعتی بود.

استفاده از سلاح به قصد مقابله با مأموران پلیس، داشتن نقش سردستگی یا سرمایه‌گذاری در گروه‌های مواد مخدر و استفاده از کودکان کمتر از ۱۸ سال در این راه، همچنان مجازات اعدام در پی خواهد داشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید