خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  اعدام کارمند سابق هوا و فضای سپاه در زندان رجایی شهر کرج

اعدام کارمند سابق هوا و فضای سپاه در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – سیدجلال حاجی زوار، کارمند سابق هوا-فضای وزارت دفاع در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد. وی در سال ۹۶ به همراه همسر سابقش لیلا تاجیک بازداشت و در خانه های امن اطلاعات سپاه نگهداری می شد. وی در مهرماه سال ۹۷ به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، طی روزهای اخیر حکم اعدام سید جلال (جمال) حاجی زوار، کارمند سابق هوا-فضای وزارت دفاع در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

در آبان ماه سال گذشته و علیرغم ۱۴ ماه سکوت خبری رسانه های داخلی، هویت حاجی زواره توسط هرانا احراز شده بود اما به گفته نزدیکان وی وابستگی سازمانی این زندانی به سپاه پاسداران بود در حالی که صدا و سیما او را کارمند وزارت دفاع معرفی می کند.

سید جلال حاجی زوار در تاریخ ۱۴ شهریورماه ۹۶ به اتهام جاسوسی همزمان با همسر سابقش لیلا تاجیک در یک پرونده مشترک توسط اطلاعات سپاه بازداشت و در خانه‌های امن اطلاعات سپاه نگهداری می‌شدند. لیلا تاجیک همسر سابق وی پس از ۷ ماه و در تاریخ ۲۷ اسفندماه همان سال به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

در مهرماه سال ۹۷ “سید جلال حاجی زوار” ۴۷ ساله، کارمند سابق هوا و فضای سپاه، به اتهام جاسوسی برای کشور متخاصم به اعدام محکوم شده و همزمان همسر سابق وی “لیلا تاجیک” نیز از بابت همین پرونده توسط شعبه چهارم دادگاه نظامی تهران به ۱۵ سال حبس و تبعید به کرج محکوم شده بود.

سید جلال حاجی زوار از زمان بازداشت و در سکوت خبری رسانه‌های داخلی در خانه‌های امن اطلاعات سپاه نگهداری می شد و گزارش‌ها حاکی از اعمال شکنجه‌های شدید ازجمله کشیدن ناخن‌های دست و پا و وصل کردن شوک الکتریکی به وی در سلول‌های موسوم به سلول مرگ بوده است.

پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: “به دلیل همزمانی بازداشت این زوج، فرزندان آنها به نام‌های صهبا ۱۶ ساله و سهند ۱۹ ساله بدون سرپرست و با فشار فراوانی که از سوی اطلاعات سپاه متحمل می‌شوند در حال گذران زندگی هستند”.

لازم به ذکر است لیلا تاجیک، همسر سابق آقای حاجی زوار نیز که در زندان اوین نگهداری می شده است از حدود یکماه پیش از این زندان به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید