خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان, سایر گروهها  >  ارجاع پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به دادگاه/ ادامه واکنش‌ها

ارجاع پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به دادگاه/ ادامه واکنش‌ها

خبرگزاری هرانا – پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی پس از صدور کیفرخواست به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شد.  قتل این زندانی در ساعات پایانی شب دوشنبه توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفته است. وی از طریق ضربات چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داده است. همچنین نرگس محمدی، کانون مدافعان حقوق بشر و زندانی محبوس در زندان اوین طی بیانیه ای نسبت به عدم تشکیل دادگاه حقیقت یاب و نظارت نهادهای مستقل بر عملکرد سازمان زندانها و قوه قضاییه و نیز عدم رعایت اصل تفکیک جرایم زندانیان در مورد دیگر زندانیان سیاسی ابراز نگرانی کرده و این را گواهی از نبود سیستم قضایی مستقل و عادلانه در کشور دانسته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پرونده قتل عمدی علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی پس از صدور کیفرخواست برای رسیدگی روی میز قاضی بابایی، رئیس شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران قرار گرفت.

کیفرخواست متهم به قتل عمدی و همچنین متهم به معاونت در قتل عمدی زندانی سیاسی علیرضا شیرمحمدعلی که در تاریخ ۲۰ خردادماه در زندان تهران بزرگ با ضربات تیزی مجروح و به قتل رسیده بود در تاریخ ۲۲ خردادماه صادر با تکمیل تحقیقات جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک ارسال شد.

روز جاری و در ادامه واکنش ها به قتل علیرضا شیرمحمدعلی، علی مطهری و الیاس حضرتی، دو نماینده مجلس نیز طرح سوال از وزیر دادگستری را کلید زدند. در این نامه عدم تفکیک متهمان مورد سوال قرار گرفته است و همچنین اطلاق امنیتی بودن به متهمان سیاسی برای سخت‌گیری به آنها یکی دیگر از محور سوالات است.

همچنین گفتنی است که حسن خمینی نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی در تماسی با خانواده شیرمحمدعلی ضمن ابراز همدردی و تاسف نسبت به قتل این زندانی سیاسی گفته است با اینکه مسئولیتی ندارد اما پیگیری می کند تا به درخواست آنها مبنی بر پیگیری دادخواهی در پرونده فرزندشان رسیدگی شود. لازم به یادآوری است یکی از اتهامات علیرضا شیرمحمدعلی “توهین به بنیانگزار جمهوری اسلامی” بوده است.

همچنین بر اساس گزارش کانون مدافعان حقوق بشر نرگس محمدی، نایب رئیس این کانون و زندانی محبوس در زندان اوین طی بیانیه ای نسبت به عدم تشکیل دادگاه حقیقت یاب و نظارت نهادهای مستقل بر عملکرد سازمان زندانها و قوه قضاییه و نیز عدم رعایت اصل تفکیک جرایم زندانیان در مورد دیگر زندانیان سیاسی ابراز نگرانی کرده و این را گواهی از نبود سیستم قضایی مستقل و عادلانه در کشور دانسته است.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

“سازمان زندانها و قوه قضاییه مسئول قتل علی رضا شیر محمدعلی هستند.

خبر کشته شدن زندانی سیاسی جوان با ۳۰ضربه چاقو در زندان فشافویه ، توسط مجرمان و زندانیان عادی، بار دیگر بی کفایتی مسئولان سیستم قضایی و سازمان زندانها را اثبات و ضرورت نظارت نهادهای مستقل و بی طرف را یادآور نمود. در این راستا اشاره به چند نکته ضروری است،

۱- علیرغم اینکه طی سالیان اخیر بارها شاهد مرگ مشکوک و قتل زندانیان سیاسی در زندان ها و بازداشتگاههای کشور بوده ایم، تاکنون هیچ دادگاه بیطرف و صالحی به منظور بررسی جوانب و علل بروز آنها تشکیل نشده است، که خود گواهی از نبود سیستم قضایی مستقل و عادلانه در کشور است.

۲- علاوه بر عدم پیگیری و تعقیب قضایی ، انچه نگران کننده است، تداوم چنین قتل ها و مرگ هایی است که با عدم نظارت و بازرسی نهادهای نظارتی مستقل و مردمی بر سازمان زندانها و سیستم قضایی، قطعا تداوم خواهد یافت.

۳- قتل علی رضا در حالی اتفاق افتاده که او در بند زندانیان عادی در حال سپری کردن حبس خود بوده و این امر در مورد دهها زندانی دیگر نیز صادق است. زینب جلالیان زن کرد جوان محبوس در زندان عمومی در کردستان، سپیده قلیان دختر جوان ۲۲ساله، زنان دراویش،  مرجان داوری و… در زندان قرچک در میان زنان با اتهامات عادی نگهداری میشوند که بارها نسبت به آن تذکر داده و درخواست بازگرداندن انها به بند زنان اوین داده شده،  اما اعتنایی نشده است. این مسئله در مورد مردان دراویش در فشافویه و زندانیان سیاسی در رجایی شهر نیز وجود دارد و تخلف اشکار مسئولان سازمان زندانها و قوه قضاییه است.

نرگس محمدی/ دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸/ بند زنان اوین”.

لازم به ذکر است قتل علیرضا شیرمحمدعلی در ساعات پایانی شب دوشنبه ۲۰ خردادماه توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفته است. وی از طریق ضربات متعدد چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داده است. روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی جان باخته بدون اعلام عمومی قبلی در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶ در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

علیرضا شیرمحمدعلی فرزند محمدرضا، متولد ۱۵ شهریور ۱۳۷۶ (۲۱ ساله) و  اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده‌ و از بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید