خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تایید یک حکم اعدام در تهران همزمان با اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان اهواز

تایید یک حکم اعدام در تهران همزمان با اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان اهواز

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” توسط شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شده بود، در دیوان عالی کشور تایید شد. بنا بر خبری دیگر یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل دو مامور پلیس” به اعدام محکوم شده بود، در زندان اهواز اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه جوان، حکم اعدام یک زندانی که متهم به قتل دوستش است، تأیید شد.

بنا بر این گزارش، ۲۷‌ آبان سال ۹۶، مأموران پلیس از قتل مرد ۳۰‌ ساله‌ای به نام مجید در یکی از خیابان‌های ورامین باخبر و راهی محل شدند. با انتقال جسد به پزشکی قانونی تحقیقات در این زمینه آغاز شد تا اینکه در اولین بررسی‌ها پلیس دریافت مرد جوان در جریان درگیری با ضربات چاقو یکی از دوستانش به نام حامد به قتل رسیده و متهم به قتل نیز به مکان نامعلومی گریخته است.

با ثبت این اطلاعات، پلیس توانست در ردیابی متهم فراری، وی را دو هفته بعد از قتل شناسایی و دستگیر کند.

متهم به پلیس آگاهی منتقل شد و در شرح ماجرا گفت: “من و مجید دوست مشترکی داشتیم که روز حادثه هر دو در خانه او مهمان بودیم. آنجا مشغول صحبت بودیم که بین حرف‌ها مجید مرا مسخره کرد و گفت که شبیه مغول‌ها هستم. این حرف مرا ناراحت کرد و به او گفتم متأهل هستی و بچه‌داری. نباید هر حرفی را بزنی و مرا مسخره کنی. انگار حرفم تأثیری نداشت و مجید دوباره مرا مسخره کرد. این شد که عصبانی شدم و با هم درگیر شدیم.”

متهم در ادامه گفت: “درگیری ما بالا گرفت و صاحبخانه ما را از خانه‌اش بیرون کرد. وقتی از خانه دوستمان بیرون آمدیم دوباره با مجید داخل خیابان درگیر شدم، ولی این بار شدت درگیری بیشتر شد تا اینکه او با آچار به من حمله کرد و یک ضربه به سرم زد. آن ضربه باعث شد گیج شوم و در اوج عصبانیت با چاقو به گردن او ضربه بزنم. فکر نمی‌کردم ضربه کاری باشد تا اینکه وقتی دیدم او خونین روی زمین افتاده است از ترس فرار کردم.”

با اقرار‌های متهم پرونده بعد از صدور کیفرخواست به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده اولیای‌دم درخواست اعدام کردند، سپس متهم در جایگاه قرار گرفت و گفت: “آن روز حشیش و شیشه کشیده بودم و حالت طبیعی نداشتم. وقتی مقتول مرا مسخره کرد عصبانی شدم و ناخواسته دست به چاقو شدم. نمی‌دانم چطور چاقو به گردن او خورد و منجر به قتل شد.”

در پایان هیئت قضایی بعد از شور متهم را به اعدام محکوم کرد. این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و روز گذشته از سوی قضات یکی از شعبات مهر تأیید خورد.

اعدام یک زندانی در اهواز

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، روز شنبه ۲۵ خرداد ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی اهواز به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش «محمد شکاف» اهل شهرستان لالی استان خوزستان احراز شده، به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود. محمد شکاف اندکی پیش از اجرای حکم از زندان شوشتر به زندان مرکزی اهواز منتقل شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «محمد شکاف در تاریخ ۹ بهمن ۹۳ به اتهام قتل دو مامور پلیس بازداشت و در دادگاه به اعدام محکوم شد».

از جزییات پرونده محمد شکاف تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعات دقیقی به دست نیامده است و رسانه‌های داخل ایران تا لحظه تنظیم این خبر در خصوص اعدام این زندانی سکوت اختیار کرده‌اند.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها در ایران را تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید