خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات گلرخ ابرهیمی ایرایی و آتنا دائمی برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات گلرخ ابرهیمی ایرایی و آتنا دائمی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی سابق و آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین صبح روز جاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. کیفرخواست پرونده جدید این افراد در تاریخ ۷ و ۸ خردادماه به صورت جداگانه در این شعبه به آنها ابلاغ شده بود. آتنا دائمی هم اکنون در بند زنان زندان اوین در حال تحمل حبس است و گلرخ ایرایی در فروردین سال جاری با پایان دوران محکومیت و با تودیع قرار از بابت این پرونده، از زندان آزاد شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه شنبه ۲۸ خردادماه ۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی برگزار شد.

این جلسه دادگاه که در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری و با حضور گلرخ ابراهیمی ایرایی و وکیل مدافع وی امیر رئیسیان و همچنین آتنا دائمی و وکیل مدافع وی عباس امیری برگزار شد به مدت دو ساعت به طول انجامید.

همچنین نماینده دادستان، ناصری و کارمند واحد اجرای احکام زندان اوین حمیدی به عنوان نماینده سازمان زندانها نیز در جلسه حضور داشتند.

پس از بررسی اتهامات موجود در کیفرخواست صادره به متهمین و وکلای آنان گفته شده است که دادگاه طی ده روز آینده اقدام به صدور رای خواهد کرد.

کیفرخواست یکی از پرونده هایی که در دوران حبس و در زندان اوین علیه گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی مفتوح شده بود، در تاریخ ۷ خردادماه با حضور گلرخ ابراهیمی ایرایی و در تاریخ ۸ خرداد نیز با حضور آتنا دائمی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به متهمین به صورت جداگانه ابلاغ شده بود.

در این پرونده که هم اکنون پس از تعیین شعبه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در حال بررسی است اتهام “اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری” مطرح شده است، مسئولان زندان مدعی هستند این فعالان به بهانه اعتراض به اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی (در سال گذشته) در حین خواندن سرود در سالن ملاقات این عمل را انجام داده‌اند. همین‌طور اتهام “تبلیغ علیه نظام” به بهانه صدور بیانیه‌ها و نامه‌هایی طرح شده است که به خانم ایرایی و خانم دائمی نسبت داده می‌شود.

همزمان پرونده دیگری نیز شامل اتهام “اخلال در نظم زندان” از سال گذشته علیه این افراد مفتوح است. این دو کنشگر مدنی متهم هستند که در روز ملاقات با بازرسی بدنی بعد از انجام ملاقات و هنگام ورود به بند مخالفت کرده‌اند، خودداری آنها از تفتیش شدن و تمرد و درگیری با مامورین، از طرف مسئولین مصداق اخلال در نظم زندان قلمداد شده است.

این دو پرونده در شعبات ۳ و ۵ دادسرای اوین بررسی شده و نهایتا به شعبه ۴ دادسرای اوین به ریاست بازپرس خدابخشی ارسال شده بود. جلسات بازپرسی از آبان‌ماه ۹۷ و پس از آن در ۶ جلسه به صورت مجزا برای این افراد تشکیل شد.

صبح روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه ۹۸، آخرین جلسه بازپرسی رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی در شعبه ۴ دادسرای اوین برگزار شده بود.

آتنا دائمی پیشتر با انتشار نامه‌ای سرگشاده که نسخه‌ای از آن در اختیار هرانا قرار گرفته و منتشر شده بود نسبت به این احضارها و پرونده‌سازی‌ها واکنش نشان داده و به تشریح مشکلاتی که به بهانه‌های واهی از طریق مسئولین زندان و مقامات قضایی به همراه گلرخ ابراهیمی ایرایی و دیگر هم‌بندیان خود متحمل شده است پرداخته بود.

لازم به یادآوری است، آتنا دائمی، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۳ بازداشت و تحمل ۵ سال حبس تعزیری به دلیل فعالیت های مدنی خود محکوم شد. این زندانی از آذرماه سال ۹۵ دوره محکومیت خود را آغاز کرده است و هم اکنون در زندان اوین تحمل حبس می کند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، دیگر فعال مدنی متهم در این پرونده در تاریخ ۱۹ فروردین ماه سال جاری با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد. خانم ایرایی از سوم آبان ماه سال ۹۵ همزمان با آرش صادقی -همسر خود- در حال تحمل محکومیت حبس خود به دلیل فعالیت های مدنی در زندان اوین بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید