خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو محکوم به اعدام از مرگ همزمان با صدور یک حکم اعدام در ملا عام

رهایی دو محکوم به اعدام از مرگ همزمان با صدور یک حکم اعدام در ملا عام

خبرگزاری هرانا – یک زندانی در اصفهان به اتهام “مباشرت در قتل یک مامور نیروی انتظامی از طریق شلیک گلوله با سلاح شکاری” توسط شعبه اول دادگاه کیفری یک این استان به اعدام در ملا عام و حبس محکوم شد. همچنین دو زندانی متهم به “قتل” در شهرهای نوکنده و سنندج با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رییس کل دادگستری استان اصفهان گفت: “حکم اعدام متهم ردیف نخست پرونده قتل ستوان دوم محمود رفیعی مامور نیروی انتظامی اصفهان صادر شد”.

روابط عمومی دادگستری استان اصفهان روز دوشنبه به نقل از محمدرضا حبیبی اعلام کرد: “پس از تکمیل تحقیقات نهایی و تشکیل جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان قتل ستوان دوم محمود رفیعی، قضات شعبه اول دادگاه کیفری یک استان در زمان قانونی احکام متهمان این پرونده را صادر کردند”.

وی افزود: “بر این اساس متهم ردیف اول این پرونده به اتهام مباشرت در قتل ستوان دوم محمود رفیعی در ماه غیر حرام از طریق شلیک گلوله با سلاح شکاری “وینچستر” به اعدام در ملا عام محکوم شد”.

رئیس کل دادگستری استان گفت: “این متهم برای اتهام مساعدت در فراری دادن متهمان (مواد مخدر) به ۱۸ ماه حبس، برای اتهام تمرد نسبت به مأموران دولت با حمله به آنها به چهار سال و شش ماه حبس و برای اتهام تخریب عمدی خودروی پلیس مبارزه با مواد مخدر به تحمل چهار سال و شش ماه حبس تعزیری نیز محکوم شد”.

وی گفت: “برای سایر متهمان این پرونده نیز با توجه به میزان جرایم ارتکابی آنها، احکام طولانی مدت از یک تا ۳۷ سال حبس به اتهام معاونت در قتل و مساعدت در فراری دادن متهمان، تمرد نسبت به مأموران دولت و استفاده از سلاح گرم و سرد صادر شد”.

حبیبی تصریح کرد: “این احکام قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است و پس از طی تشریفات قانونی آن به اجرا در خواهد آمد”.

در این گزارش آمده ست، ۲ متهم مواد مخدر به اتهامی که مجازات آن اعدام بود، آبان سال گذشته توسط مأموران انتظامی در حال انتقال از دادگاه به زندان مرکزی اصفهان بودند که پنج نفر از اشرار به قصد فراری دادن آنان، با سد کردن راه خودروی پلیس در نزدیک زندان با مأموران درگیر شدند و با استفاده از سلاح شکاری ضمن فراری دادن متهمان مواد مخدر، یکی از افسران ناجا به نام محمود رفیعی را به قتل رساندند.

رهایی از اعدام یک زندانی در شهر نوکنده

به گزارش تسنیم، رئیس حوزه قضایی شهر نوکنده گفت: “یک زندانی محکوم به اعدام در شهر نوکنده با بخشش اولیای دم از مرگ نجات یافت”.

کاظم طالبی جوجاده اظهار داشت: “اولیای دم در نوکنده استان گلستان بزرگوارانه با گذشت از اعدام، زندگی دوباره به این زندانی بخشیدند”.

وی گفت: “محکوم به اعدام، ۱۴ سال پیش زمانی که ۲۴ ساله بود در پی دعوا بر سر یک مسئله کوچک، سبب مرگ دوستش شد”.

رئیس حوزه قضایی شهر نوکنده اظهار کرد: “با درخواست خانواده مقتول، قاضی برای این جوان حکم اعدام صادر کرد”.

به گفته طالبی جوجاده، پس از طی تشریفات دادرسی، حکم در مرحله اجرا بود که با پادرمیانی اعضای شعبه دوم شورای حل اختلاف نوکنده، اولیای دم از اعدام منصرف شدند و متهم را بخشیدند.

نوکنده یکی از شهرهای استان گلستان است.

رهایی از اعدام یک زندانی در سنندج

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، یک زندانی متهم به قتل به نام “عرفان حیدریان” ٢٧ ساله فرزند حشمت‌الله در زندان مرکزی سنندج با رضایت اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

حکم اعدام عرفان حیدریان قرار بود امروز در زندان مرکزی سنندج اجرا شود.

از شب گذشته، گروهی از نیکوکاران این شهر برای ممانعت از اعدام این زندانی و کسب رضایت اولیای دم در مقابل منزل مقتول تجمع کرده بودند که با تلاش آنان، اولیای دم رضایت دادند.

عرفان حیدریان سال ۱۳۸۸ به اتهام قتل یک شهروند به نام “آرمان زارع” بازداشت و از سوی دستگاه قضایی به اعدام محکوم شده بود.

او این مدت را در بند قرآنی ۱ زندان مرکزی سنندج محبوس بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید