خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, فرهنگی  >  عباس سجادی مجری صدا و سیما ممنوع التصویر شد

عباس سجادی مجری صدا و سیما ممنوع التصویر شد

خبرگزاری هرانا – عباس سجادی، شاعر، ترانه‌سرا و موسیقی‌پژوه به دنبال عدم پذیرش “اعلام برائت” از محمدرضا شجریان ممنوع التصویر شد. با توجه به خبر ساز شدن استقبال آقای سجادی از این خواننده ایرانی در نمایشگاهی که با مدیریت این مجری صدا و سیما برگزار شده بود، وی توسط مسئولین صدا و سیما مورد بازخواست قرار گرفته و تداوم برنامه “دستان” با اجرای وی منوط نوشتن نامه ای مبنی بر اعلام برائت از محمدرضا شجریان شده بود. سجادی با برنتافتن این خواسته اعلام کرد “برنامه «دستان» که هیچ، اگر دستان خود من را هم قطع کنید در حوزه‌ای که به من ارتباط ندارد، چیزی نمی‌نویسم”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، عباس سجادی مجری صدا و سیما در پی عدم همکاری مبنی بر “اعلام برائت” ممنوع التصویر شد.

سجادی در شرح علت ممنوع التصویری خود و قطع برنامه «دستان» که توسط وی اجرا می شد، گفت: “بعد از حضور استاد شجریان با همراهی اصغر فرهادی در سال ۹۵ برای بازدید از یک نمایشگاه نقاشی در فرهنگسرای نیاوران که ارتباطی هم با صداوسیما ندارد، من را به صداوسیما احضار کردند و رسما اعلام کردند باید نامه‌ای بنویسی و اعلام کنی من مواضع آقای شجریان را قبول ندارم. من گفتم اصلا چه ربطی دارد؟ من مدیر یک مجموعه فرهنگی هستم و ایشان آمده‌اند آنجا برای بازدید از یک نمایشگاه و من هم طبق وظیفه اداری و اخلاقی‌ام از ایشان و آقای فرهادی استقبال کرده‌ام. مصرانه اعلام کردند اگر چنین نامه‌ای در اعلام برائت از ایشان ننویسی، برنامه «دستان» را قطع می‌کنیم. بنده هم اعلام کردم برنامه «دستان» که هیچ، اگر دستان خود من را هم قطع کنید در حوزه‌ای که به من ارتباط ندارد، چیزی نمی‌نویسم و این‌طور شد که برنامه را علی‌رغم استقبال وسیع مردم قطع کردند”.

گفتنی است وی عباس سجادی اکنون مدیرعامل “بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران” است.

وی استقبال مردم و صاحبنظران فرهنگی از برنامه‌اش را اینگونه توصیف کرد: “برنامه دستان را بسیاری از هنرمندان برجسته کشور و حتی برخی مقامات سیاسی و کشوری می‌دیدند و به من زنگ می‌زدند و پیشنهاد می‌دادند و حتی انتقادهای سازنده می‌کردند. مثلا استاد فرهاد فخرالدینی بارها درباره این برنامه به من زنگ زدند و نظر دادند. استاد علی نصیریان و خانم پری صابری هم همین‌طور. دکتر دینانی، استاد بزرگ فلسفه را همراه همسرشان در نمایشگاه کتاب دیدم و استاد عین این جمله را گفت که: همسر من شاهد است که من می‌نشینم و برنامه شما را نگاه می‌کنم و استفاده می‌کنم. گفتم استاد شرمنده نکنید ما می‌نشینیم پای برنامه «معرفت» شما در شبکه چهار که به معرفتمان اضافه شود. ایشان فرمودند: حرف من اصلا از روی تعارف نیست”.

سجادی همچنین با انتقاد از رویه غیر حرفه ای صدا و سیما در مسایل هنری گفت: “ببینید به خاطر یک کج‌سلیقگی و سیاسی‌کاری تنها برنامه تخصصی و موسیقی محور «دستان» را قطع کردند که چرا مجری کارشناس این برنامه در مجموعه دیگری از استاد شجریان استقبال کرده و به ایشان احترام گذاشته است. غیر از احترام شخصی بنده به آقای شجریان، من به‌عنوان مدیر یک مجموعه فرهنگی باید به ایشان احترام می‌گذاشتم و در نمایشگاه از ایشان استقبال می‌کردم که این وظیفه را در برابر همه شخصیت‌ها و اهالی فرهنگ و هنر انجام داده و می‌دهم. به آقایان گفتم من که ممیز نیستم تا دم در فرهنگسرا بایستم یا دستگاهی هم ندارم که صلاحیت افراد را بسنجم و جلوی افراد را بگیرم و ورود و خروج افراد را کنترل کنم. فرهنگسرا یک فضای عمومی است و محل آمد و شد شهروندان به‌ویژه اهالی فرهنگ و هنر”!

این ترانه سرا و موسیقی پژوه در خصوص دیدگاه رسمی به موسیقی در صدا و سیما اینگونه توضیح می دهد: “نگاه دوستان ما در تلویزیون به موسیقی به‌عنوان پوشال لابه‌لای میوه‌هاست. یعنی فقط برای پرکردن بین برنامه‌هاست و از طرفی هم نمی‌توانند تاثیر موسیقی را انکار کنند و برای جلب و جذب مخاطب هر نوع موسیقی که دستشان بیاید را پخش می‌کنند. الان تولید در مرکز موسیقی صداوسیما به حداقل رسیده و بیشتر آثار مناسبتی تولید می‌شود. مثلا برای تولد یا شهادت امامان از قبل صدها قطعه ساخته شده و الان هم می‌آیند چند کار سطحی دیگر طبق تقویم سال می‌سازند. اما ببینید یک بار برای امام اول یک اثر استاد فخرالدینی در سریال امام علی ساخته که برای همیشه در ذهن مخاطب مانده است، یا موسیقی فیلم محمد رسول‌الله که موریس ژار ساخته همچنان اثرگذار و محبوب است. حرف من این است که آیا در مرکز صدا و سیما با انبوه تولیدات، تا به حال آثاری برای امامان و دیگر بزرگان ساخته‌اند که در ذهن‌ها ماندگار شده باشد؟ به دلیل اینکه برخورد دوستان با موسیقی، برخورد بخشنامه‌ای و اداری است و برخورد حرفه‌ای و هنری نیست، کار ماندگاری هم تولید نمی‌شود”.

وی با انتقاد به نحوه گزینش مدیران در صدا و سیما گفت: “انتصابات اخیر در صداوسیما را مقایسه بکنید با دوره‌ای که آقای علی معلم دامغانی و آقای فریدون شهبازیان در مرکز موسیقی تلویزیون بودند. دو بازوی قدرتمند شعر و موسیقی سکان‌دار شعر و موسیقی در رسانه ملی بودند. خروجی‌های آن موقع را با الان مقایسه کنید. آن زمان آثاری که آنجا تولید می‌شد، بیرون می‌آمد و تبدیل به آلبوم می‌شد ولی الان برعکس شده است و قطعه‌های آلبوم‌های بیرون در تلویزیون پخش می‌شود آن هم سخیف‌ترین و سطحی‌ترینش”!

آقای سجادی در پایان افزود: “مدیران تلویزیون هنوز نمی‌دانند این رسانه چقدر در فرهنگ این مملکت موثر است و بدین‌جهت مخاطب برایشان اهمیتی ندارد و فقط برای رضایت بالادستی‌هایشان کار می‌کنند در حالی که مقامات عالی کشور از امام خمینی تا به حال همه توصیه به خدمت به مردم کرده‌اند. تذکرات اخیر رهبر در دیدار با شاعران و دیگر اقشار فرهنگی و دانشگاهی در ایام رمضان را مرور کنید، ایشان دلخوری‌ها و توقعاتشان را از صداوسیما بیان کردند ولی کو گوش شنوا؟ اما الان در تلویزیون برخی مدیران به دنبال راضی نگه داشتن مدیران بالادستی خود هستند که باعث تعجب و تاسف است و وضعیت اخیر رادیو و تلویزیون باید به‌جای جمله معروف: هر سال دریغ از پارسال، باید گفت: هر روز بدتر از دیروز”!

سید عباس سجادی، شاعر، ترانه‌سرا و موسیقی‌پژوهی است که سال‌ها در صداوسیما برنامه‌های هنری مختلف و ماندگار اجرا کرده است. آخرین برنامه سجادی «دستان» نام داشت که از تلویزیون پخش می‌شد و در آن با رویکردی تخصصی به موسیقی و گفت‌وگو با هنرمندان موسیقی می‌پرداخت.

قطع یک باره برنامه «دستان» و بعد از آن، عدم حضور سجادی در صدا و سیما مشخص کرد که داستانی پشت این ماجرا نهفته است و غیر از روند نامشخص و سردرگم تلویزیون در حوزه موسیقی، انگار مشکل این بار، شخص اوست.

لازم به یادآوری است که پیشتر در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری امیر مهدی ژوله نیز در پی حذف تصاویرش از تیزر فیلم سینمایی “سامورایی در برلین” و اوایل همان ماه حامد همایون، خواننده یرانی ممنوع التصویر شده بودند. در اسفندماه سال گذشته حمید حامی، خواننده پاپ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع الکار شد. پیشتر نیز فعالیت گروه و موسسه برگزار کننده کنسرت حمید عسگری توسط دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد به حالت تعلیق درآمد. همچنین در دیماه ۹۷  مهدی‌ یراحی، خواننده پاپ ایرانی در پی حضور با لباس کارگران فولاد اهواز روی صحنه کنسرت و حمایت از کارگران بازداشتی در این شهر و انتشار موزیک ویدئوی ‎”پاره سنگ” ممنوع الکار شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید