خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  توحید قریشی و حمزه درویش به زندان رجائی شهر بازگردانده شدند

توحید قریشی و حمزه درویش به زندان رجائی شهر بازگردانده شدند

خبرگزاری هرانا – توحید قریشی و حمزه درویش، دو زندانی سنی مذهب که از روز ۱۸ خردادماه از زندان رجائی شهر کرج به مکان نامعلومی منتقل شده بودند، روز جاری به این زندان بازگردانده شدند. گفته می شود که این دو در خلال روزهای اخیر به بند ۲ الف سپاه در زندان اوین منتقل شده بودند و علاوه بر بازجویی، آقای قریشی جهت جهت رسیدگی به پرونده ای که وزارت اطلاعات علیه وی تشکیل داده است به دادگاه انقلاب تهران نیز برده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۳ خردادماه ۱۳۹۸، توحید قریشی و حمزه درویش پس از ۶ روز به زندان رجائی‌شهر کرج بازگردانده شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “توحید قریشی و حمزه درویش در تاریخ ۱۸ خردادماه جهت تشکیل پرونده و طرح اتهامات جدید به بند دو الف سپاه در زندان اوین منتقل شدند. روز ۱۹ خردادماه وحید قریشی را جهت رسیدگی به اتهامات مطروحه در پرونده‌ای که وزارت اطلاعات علیه وی تشکیل داده است به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران منتقل کردند، اما وی به دلیل عدم رعایت حقوق قانونی‌اش مبنی بر ابلاغ قبلی تاریخ برگزاری دادگاه به وی و وکیلش و همچنین کارشکنی دادگاه در پذیرش وکیل، از پاسخگویی به سوالات دادگاه خودداری کرد. از همین رو دادگاه تاریخ ۱۹ تیرماه را برای رسیدگی به پرونده تعیین کرد”.

گفتنی است که محمد مقیمی وکیل مدافع این زندانی طی این مدت بارها جهت اخذ اجازه وکالت توحید قریشی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه مراجعه کرده بود، اما هر بار از صدور این مجوز سر باز زده شد.

گفته می‌شود که این دو زندانی سنی‌مذهب در حین انتقال به زندان اوین، در حین نگهداری در بند دو الف و همچنین انتقال به دادگاه و بازگردانده شدن به زندان رجائی‌شهر با رفتارهای خشونت‌آمیز و غیرمتداول روبرو شده‌اند.

لازم به یادآوری است که روز شنبه ۱۸ خردادماه ۱۳۹۸، توحید قریشی و حمزه درویش، دو زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر کرج توسط مسئولین زندان به مکان نامعلومی منتقل شده بودند که سپس مشخص شد بند دو الف زندان اوین بوده است.

توحید قریشی در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سال ۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و یک سال پس از آن نیز محاکمه شده و ابتدا به ۱۰ سال و در دادگاه تجدید نظر به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم این زندانی اندکی بعد با تجمیع احکام به حدود ۴ سال قابل اجرا کاهش یافت.

توحید قریشی پیشتر در تاریخ ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷ از زندان رجایی‌شهر به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین موسوم به بند ۲۰۹ منتقل شده بود. خانواده توحید قریشی در آذرماه همان سال پس از چهار ماه بی خبری از وضعیت این زندانی و پیگیری‌ها و مراجعات فراوان به دادسرای اوین، بدون پاسخ و با رفتارهای توهین‌آمیز مواجه شده و موفق به ملاقات با وی نشدند. وی در آن زمان در حالی از تماس با خانواده خود محروم بود که مسئولان قضایی مدعی می‌شدند توحید قریشی ممنوع‌الملاقات است. اکنون نیز نهادهای امنتیی در حالی یکپرونده جدید علیه این زندانی گشوده‌اند که ماه‌های پایانی محکومیت خود را پشت سر می‌گذاشت.

حمزه درویش، زندانی ۲۵ ساله اهل تالش مدعی است در سال ۹۳ نیروهای یک گروه بنیادگرای مستقر در سوریه با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس با دریافت امان نامه ای از سفارت ایران در ترکیه به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. حمزه درویش پس از یک سال آزادی با قرار وثیقه مجددا بازداشت و در دادگاهی پر ابهام به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید