خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  چهار زندانی در کرج و گرگان اعدام شدند

چهار زندانی در کرج و گرگان اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – بامداد روز یکشنبه یک زندانی متهم به “قتل” در زندان گرگان اعدام شد، همچنین سحرگاه روز جاری حکم اعدام سه زندانی در زندان رجایی شهر کرج نیز به اجرا درآمده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۹ خردادماه ۹۸، یک زندانی متهم به قتل در زندان گرگان اعدام شد.

هویت این زندانی “هاشم امیری، ۴۷ ساله، متاهل و دارای ۳ فرزند” توسط هرانا احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع “هاشم امیری که از سال ۹۴ در زندان گرگان در حال تحمل حبس بوده، پیشتر در یک مرکز خرید در گرگان شاغل بوده و در پی درگیری با مغازه دار دیگری با وارد کردن ضربه به وسیله یک میله آهنی به سر وی باعث مرگ او شده و نهایتا به اعدام محکوم شده است”.

گفته می شود حکم اعدام این زندانی علیرغم درخواست های مکرر او جهت به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام به دلیل نزدیک بودن مراسم ازدواج دخترش صورت گرفته است.

همچنین در گزارشی دیگر امروز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، سه زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی شهر کرج  اعدام شدند.

هویت دو تن از این افراد “امیر طهماسبی، با اتهامات افساد فی‌الارض و تجاوز به عنف و صمد بسیده، با اتهام قتل” احراز شده و هویت فرد سوم اعدام شده در این زندان کماکان توسط هرانا در حال بررسی است.

اعدام این افراد تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید