خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, بهداشت و محیط زیست  >  پس از محاکمه مجدد؛ محیط بان همدانی از اعدام رهایی یافت

پس از محاکمه مجدد؛ محیط بان همدانی از اعدام رهایی یافت

خبرگزاری هرانا – فرمانده یگان محیط زیست کشور گفت که حکم اعدام سعید مومیوند، محیط‌بانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده و سپس حکم صادره توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود، پس از محاکمه مجدد توسط شعبه یک دادگاه کیفری همدان، نقض شد و این محیط بان از اعدام رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، جمشید محبت‌خانی امروز همزمان با هفته محیط زیست، با بیان اینکه تا زمانی که من در یگان محیط زیست هستم اجازه نمی‌دهم که حقوق محیط‌بانان تضییع شود، با اشاره به آخرین وضعیت پرونده سعید مومیوند، محیط‌بان استان همدان، که در سال ۹۷ محکوم به اعدام شد، گفت: “اتفاق مربوط به این محیط‌بان در سال ۹۵ رخ داده بود اما من در سال ۹۶ بعد از قرار گرفتن در جایگاه فرماندهی یگان محیط زیست این موضوع را بررسی کردم”.

وی ادامه داد: “بعد از بررسی‌های متعدد و بازدید از صحنه حادثه، متوجه شدم که صورت جلسه مربوط به این حادثه به درستی و با دقت تنظیم نشده است و بر اثر همین اشتباه، محیط‌بان هم محکوم به اعدام شده بود.

فرمانده یگان محیط زیست کشور با اشاره به ورود مستقیم خود برای پیگیری پرونده محیط‌بان مومیوند، گفت: “در سفرهایی که به استان همدان در این باره داشتم، علاوه بر بازدید از صحنه وقوع حادثه، بارها با قاضی پرونده صحبت کردم و در نتیجه پیگیری‌های مکرر خوشبختانه حکم اعدام محیط‌بان مومیوند شکسته و نقض شده است و محیط‌بان مومیوند می‌تواند با سپردن قرار وثیقه به ارزش پنج میلیارد تومان آزاد شود”.

محبت‌خانی در پایان ضمن تشکر از مسئولان دستگاه قضا که امکان بررسی مجدد این پرونده را فراهم کردند، گفت: “خوشبختانه این پیگیری‌ها به نتیجه نشست به نحوی که مسئول دفتر حقوقی استان همدان چند روز پیش با یگان محیط زیست تماس گرفت و خبر داد که حکم محیط‌بان مومیوند شکسته و قرار بازداشت به قرار وثیقه تبدیل شده است”.

“سعید مومیوند”، محیط‌بان استان همدان است که دو سال گذشته در منطقه محافظت‌شده “نشر”، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه ۴گانه محافظت شده می‌شود؛ محیط‌بانان همدانی خودرو آنها که پیکان بوده را توقیف کرده و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود، محیط‌بان با وجود اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین، شرایط منطقه و بر خلاف میل باطنی خود، این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند. فرد مجروح پس از ۱۷ روز از دنیا می‌رود.

در نخستین دادگاه این محیط‌بانان، برای محیط‌بانی که اقدام به شلیک کرده بود، حکم اعدام صادر شده است همچنین محیط‌بان دیگری که به همراه سعید مومیوند بوده به ۵ سال حبس محکوم شده است. پیشتر در آذرماه سال جاری با پیگیری‌های اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان لایحه فرجام‌خواهی برای تجدیدنظر در حکم این محیط بانان به‌ویژه سعیدمومیوند به دیوان عالی کشور ارسال شده بود.

دیوان عالی کشور به نحوه تحقیقات و نقص در آن ایراد گرفت و نهایتا پرونده به شعبه یک دادگاه کیفری همدان جهت تحقیقات بیشتر ارجاع داده شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید