خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده به خاک سپرده شد / تصاویر و ویدئو

علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده به خاک سپرده شد / تصاویر و ویدئو

خبرگزاری هرانا – پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی جان باخته که شب دوشنبه توسط دو زندانی دیگر در زندان تهران بزرگ با ضربات پرتعداد چاقو به قتل رسیده بود، روز جاری به پزشکی قانونی منتقل شده و با فاصله اندکی به دلیل تعجیل مسئولین جهت کفن و دفن وی بدون اعلام عمومی قبلی به بهشت زهرا منتقل و با حضور حدود ۵۰ نفر از اعضای خانواده و دوستان وی در قطعه ۳۲۴ بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد. نگهداری این زندانی سیاسی بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در کنار زندانیان با جرائم مختلف علت اصلی این اتفاق بوده است. این در حالی است که آقای شیرمحمدی از تاریخ ۲۳ اسفند ۹۷ تا ۲۷ فروردین ۹۸ در اعتراض به فقدان امنیت و عدم رعایت اصل تفکیک جرایم دست به اعتصاب غذا زده بود و نهایتا با وعده نماینده دادستان که هیچ گاه عملی نشد به اعتصاب خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی جان باخته بدون اعلام عمومی قبلی در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

به گفته یکی از نزدیکان علیرضا شیرمحمدعلی، جسد وی صبح روز جاری به پزشکی قانونی منتقل شده و برخلاف روال عادی با فاصله اندکی از آن جهت دفن به بهشت زهرا منتقل شد. مراسم کفن و دفن وی به دلیل تعجیل مسئولین ظهر روز جاری بدون اعلام عمومی قبلی و با حضور حدود ۵۰ نفر برگزار شد و پیکر وی در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶ در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 به گفته یکی از حاضرین در مراسم، مادر علیرضا شیرمحمدعلی در حالی با لباس سفید و سیاه در این مراسم حاضر بود و به کمک عصا راه می‌رفت، با سجده بر پیکر فرزند ۲۱ ساله خود مدام با خود تکرار می‌کرد “عروسی پسرم است امروز؛ عروسی پسرم است امروز”.

شب دوشنبه ۲۰ خردادماه ۹۸، علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ به قتل رسید.

بر اساس تحقیقات میدانی هرانا، قتل این زندانی در ساعات پایانی شب دوشنبه توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفته است. وی از طریق ضربات چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داده است.

یک منبع نزدیک به آقای شیرمحمدی پیشتر به گزارشگر هرانا گفت: “علیرضا شیرمحمدی در اندرزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ در محلی نگهداری می‌‎شده است که از آن با عنوان “سوئیت” نام برده می‌شود، این محل که محل نگهداری زندانیانی با جرائم مختلف است دارای یک سلول انفرادی است که به صورت مجزا، ولی در همان محل ساخته شده است. دو زندانی متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی به نام‌های “محمدرضا خلیل زاده” با اتهامات مربوط به مواد مخدر و “حمیدرضا شجاعی زواره” متهم به قتل عمد و محکوم به اعدام در این سلول انفرادی نگهداری می‌شدند که در حالت پیش فرض درب آن همیشه بسته بود”.

وی افزود: “علیرغم سابقه خشن این دو زندانی که از زندان رجایی شهر به این محل تبعید شده بودند و حساسیت مسئولین بند در بسته نگه داشتن درب سلول انفرادی، شب دوشنبه در زمان ورود افسر نگهبان این درب باز گذاشته شده و این دو زندانی در اقدامی ناگهانی و بدون پیش زمینه و درگیری قبلی با خروج از سلول، علیرضا را به داخل سلول کشانده و پس از قفل کردن درب با وارد کردن حدود چهل ضربه مهلک به وسیله تیزی (شی برنده) اقدام به قتل وی کرده‌اند”.

به گفته این منبع مطلع، علیرضا شیرمحمدعلی در مسیر بیمارستان فیروزآبادی و نرسیده به سه راه چرمشهر در اثر خونریزی زیاد جان خود را از دست داده و تلاش پزشکان در بیمارستان نیز جهت احیای وی بی نتیجه بوده است.

گفتنی است بیمارستان فیروزآبادی که در شهر ری واقع شده در فاصله ۵۰ کیلومتری زندان تهران بزرگ قرار دارد.

دسترسی دو متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی به جسم بُرنده و باز ماندن درب سلول انفرادی که اتفاق غیرمعمولی در نظر گرفته می شود در کنار سکوت مسئولین زندان در خصوص این واقعه، موضوع قتل این زندانی را پرابهام کرده است.

بخصوص که باید در نظر گرفت این زندانی جوان پیش از این با نگارش نامه و اقدام به اعتصاب غذای ۳۴ روزه خواستار اجرای اصل تفکیک جرایم و انتقال خود به زندان دیگری مانند زندان اوین شده بود که با بی توجهی مسئولین این محل روبرو شد.

در بخشی از نامه که متن کامل آن پیشتر توسط هرانا منتشر شده آمده است: “ما بدلیل نبود امکانات و نداشتن امنیت جانی در سوییت، اعتصاب غذا کرده‌ایم تا با این روش به بودن خود در اینجا اعتراض کرده باشیم؛ ولی سلامت جان ما هیچ اهمیتی برای عوامل زندان و روسای آن ندارد؛ حتی روز گذشته “رضا حق وردی” افسر نگهبان شیفت، خیلی صریح به ما گفت که انتهای این اعتصاب صدور گواهی فوت است”.

در همین رابطه صبح روز گذشته محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل مدافع علیرضا شیرمحمدعلی در گفتگوی کوتاهی در تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفته بود: “آقای شیرمحمدعلی شب دوشنبه در حالی که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در یکی از اندرزگاه های زندان تهران بزرگ نگهداری می شده است توسط زندانیان با جرائم غیرسیاسی به قتل رسیده است”.

علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله و  اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده‌ و از بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدید نظر علیرضا شیرمحمدعلی نیز بنا بود در تاریخ ۱۸ تیرماه سال جاری و در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شود. این جلسه دادگاه در تاریخ ۲۰ فروردین ماه پس از اخذ مهلت وکیل جهت مطالعه پرونده به روزهای آتی موکول شده بود.

لازم به ذکر است مرگ زندانیان سیاسی در ایران بر اثر شرایط محیطی، بدرفتاری مسئولین، عدم رسیدگی پزشکی تعمدی و بروز درگیری در اثر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم سابقه ای طولانی دارد. وقایعی که کمتر تاکنون به مجازات عوامل آن منتهی شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید