خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  نزار زکا پس از آزادی مشروط ایران را ترک کرد

نزار زکا پس از آزادی مشروط ایران را ترک کرد

خبرگزاری هرانا – نزار زکا، شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین ساعاتی پیش به همراه مدیرکل امنیت عمومی لبنان خاک ایران را ترک کرد. این در حالی است که سخنگوی قوه قضائیه صبح امروز تایید آزادی مشروط نزار زکا را اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رویترز، امروز سه‌شنبه ۲۱ خردادماه ۱۳۹۸، نزار زاکا، شهروند آمریکایی-لبنانی به همراه عباس ابراهیم، مدیرکل امنیت عمومی لبنان خاک ایران را ترک کرد.

همزمان امنیت عمومی لبنان تصویری از نزار زکا و عباس ابراهیم، مدیرکل امنیت عمومی لبنان در داخل هواپیما و در راه بیروت منتشر کرده است.

غلامسحین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه نیز صبح امروز با تایید آزادی مشروط نزار زاکا گفت: من ۴۸ ساعت قبل خبری را در این ارتباط اعلام کردم که تقاضای در این مورد برای ما واصل شده که هم خود محکوم تقاضای آزادی مشروط داشته و هم رئیس جمهور لبنان مکاتبه‌ای را انجام دادند و مساعدتی در رابطه به این شهروند و تبعه کشورشان را داشته‌اند.

این شهروند لبنانی در تاریخ ۲۷ شهریور سال ۹۴ در پنجمین سفر خود به ایران به دست ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

وی در مهرماه ۱۳۹۵ به ۱۰ سال زندان و چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شده است. وی که پیشتر در اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین محبوس بود در تاریخ ۱۵ دی ماه به اندرزگاه ۴ سالن ۴ منتقل شده و روز بعد به بند ۲ الف سپاه منتقل شده بود. 

وی گفته است که طی دوره بازجویی در سلول انفرادی سپاه جهت اعتراف گیری تحت فشار قرار گرفته است. مقام‌های امنیتی ایران و سپاه نزار زکا را به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم کرده‌اند، اما خانواده او این اتهامات را رد کرده‌‌اند.

نزار زکا، ۵۰ ساله که دارای اقامت دائم آمریکا است،‌ کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و برای یک مؤسسه غیرانتفاعی فناوری اطلاعات در واشنگتن کار می‌کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید