خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  جلسه دادگاه ۶ شهروند بهایی ساکن تبریز برگزار شد

جلسه دادگاه ۶ شهروند بهایی ساکن تبریز برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۶ شهروند بهایی ساکن تبریز صبح روز جاری در دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد. این شهروندان اواخر آبان ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از حدود یک ماه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه شنبه ۲۱ خردادماه ۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۶ شهروند بهایی ساکن تبریز برگزار شد.

در این جلسه دادگاه که ساعت ۱۰ صبح روز جاری در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل بر، با حضور متهمین پرونده “کامبیز میثاقی، فرزاد بهادری، مونیکا علیزاده (اقدسی)، شبنم عیسی خانی، شهریار خداپناه و خیرالله بخشی” و با حضور عباس جمالی به عنوان وکیل مدافع متهمین برگزار شده بود اتهامات مطروحه علیه این شهروندان مورد بررسی قرار گرفت.

عباس جمالی وکیل دادگستری در ارتباط با اتهامات مطروحه علیه این شهروندان بهایی به گزارشگر هرانا گفت: “اتهام عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی در ارتباط با هر شش متهم پرونده مطرح است و علاوه بر این در خصوص آقای خیرالله بخشی اتهام دیگری نیز تحت عنوان “تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ بهاییت” نیز مطرح شده است که روز جاری در دادگاه مورد دفاع موکلین و بنده به عنوان وکیل مدافع آنان قرار گرفت. با این حال امیدواریم با توجه به جو مناسب دادگاه نتیجه مناسبی نیز حاصل شود”.

طی روزهای ۲۶، ۲۷ و ۲۹ آبان‌ماه سال گذشته ۶ شهروند بهایی در شهر تبریز به نام‌های خیرالله بخشی و مونیکا علیزاده (اقدسی)، کامبیز میثاقی، شهریار خداپناه، فرزاد بهادری و شبنم عیسی خانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید