خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان, سایر گروهها  >  طرح تشدید مجازات؛ اعدام برای اسیدپاشی با قصد ایجاد ناامنی

طرح تشدید مجازات؛ اعدام برای اسیدپاشی با قصد ایجاد ناامنی

خبرگزاری هرانا – نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی مصوبه ای مقرر کردند که بر اساس آن برای “اسیدپاشی با قصد ایجاد ناامنی” مجازات اعدام در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، روز جاری ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۸، نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مقرر کردند اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی فساد فی‌الارض محسوب شود، که در نتیجه آن متهمان به اسیدپاشی به اعدام محکوم خواهند شد.

نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در جلسه علنی صبح امروز، تبصره الحاقی به ماده یک این طرح را با ۱۶۱ رای موافق، ۹ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر به تصویب رساندند که براساس آن در مواردی که اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی در جامعه باشد به نحوی که موجب ناامنی در جامعه شود؛ اقدام مرتکب افساد فی‌الارض محسوب و به مجازات آن محکوم می‌شود.

لازم به ذکر است، طبق قانون مجازات اسلامی برای اتهام “فساد فی‌الارض” اشد مجازات یعنی اعدام در نظر گرفته شده اما در مواردی نیز احکامی دیگر نیز “قطع دست و پا” و یا تبعید صادر می‌شود.

در ادامه تبصره الحاقی به ماده ۵ در خصوص پیش بینی و اختصاص هزینه‌های این ماده در بودجه سالانه با درخواست صندوق تامین خسارت‌های بدنی مورد بررسی قرار گرفت که فاطمه حسینی پیشنهاد حذف این تبصره را مطرح کرد چرا که به گفته وی موکول کردن پرداخت این هزینه‌ها در بودجه موجب عدم اختصاص این مبلغ می‌شود.

در ادامه نمایندگان به پیشنهاد حذف فاطمه حسینی رای دادند و این تبصره با ۱۳۶ رای موافق، ۳۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از متن طرح حذف شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه بررسی اصلاحات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی با پیشنهاد طیبه سیاوشی مبنی بر محدود کردن دسترسی آسان به خرید و فروش اسید مخالفت کردند.

تا کنون پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفته است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۸، ماده های ۳، ۴ و ۵ طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را بررسی و در نهایت تصویب کردند. یک روز پیش از آن نیز ۲ ماده دیگر از این طرح به تائید نمایندگان مجلس رسیده بود.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۹ اردیبهشت تعدادی از قربانیان اسید پاشی در مجلس شورای اسلامی حاضر بودند تا در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن قرار گیرند. مرضیه ابراهیمی یکی از قربانیان اسیدپاشی به جهت عدم تداوم چرخه خشونت اعلام کرده بود «من شخصا نه قصاص می‌خواهم نه اعدام بلکه حبس ابد می‌خواهم. قرار نیست این چرخه خشونت ادامه داشته باشد. این افراد هم از حبس ابد بیشتر می‌ترسند.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید