خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بازداشت یک شهروند اهل سنت در اهواز

بازداشت یک شهروند اهل سنت در اهواز

خبرگزاری هرانا – یک شهروند اهل سنت روز جاری توسط مامورین اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. گفته می شود بازداشت وی به دلیل فعالیت های مذهبی او صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۹ خردادماه ۹۸، یک شهروند اهل سنت توسط مامورین اطلاعات سپاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

هویت این شهروند “مجید هاشمی فرزند غازی، ۲۵ ساله و از اهالی منطقه ملاشیه شهر اهواز” احراز شده است.

گفته می شود بازداشت وی در ارتباط با مسائل و فعالیت های مذهبی او صورت گرفته است.

کریم دحیمی، مدافع حقوق بشر که در حوزه جامعه عرب‌های ایران فعال است، در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا علت بازداشت مجید هاشمی را گرایش به مذهب اهل سنت عنوان کرده و گفته است: “بسیاری از بازداشت ها و فشارهای امنیتی که بر روی ساکنین اهل سنت جنوب کشور صورت می گیرد جهت جلوگیری از این موضوع است”.

در کنار دلایل مذهبی ملاحضات امنیتی نیز در چنین برخوردهایی دیده می شود. برای درک این موضوع باید در نظر داشت هر چند اکثریت عربهای ساکن ایران و به خصوص خوزستان پیرو تشیع هستند با این حال در سالهای اخیر موجی از روی گردانی از تشیع و روی آوردن به مذهب اهل سنت در این منطقه دیده شده است، امری که حکومت ایران آن را بر نمی تابد. در نتیجه شماری از فعالان عرب هم به اتهام “وهابیت” و اقدام علیه امنیت ملی دستگیر و مورد برخورد قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید