خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۳/۱۵ ساعت ۱۳:۰۰:۴۵

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دادگاه تجدید نظر؛ کاویز نوزدهی، شهروند بهایی از اتهامات مطروحه تبرئه شد

دادگاه تجدید نظر؛ کاویز نوزدهی، شهروند بهایی از اتهامات مطروحه تبرئه شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدید نظر حکم بر برائت کاویز نوزدهی، شهروند بهایی ساکن مشهد داد. جلسه دادگاه تجدید نظر این شهروند بهایی در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سال جاری برگزار شده بود.  این شهروند بهایی در دادگاه بدوی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه سال گذشته بازداشت و در تاریخ ۶ خرداد ۹۷ با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدید نظر، کاویز نوزدهی، شهروند بهایی ساکن مشهد را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد.

دادگاه تجدید نظر این شهروند بهایی در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سال جاری برگزار شده بود.

دادگاه بدوی کاویز نوزدهی را از بابت اتهامات “اقدام علی امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” مجموعا به ۴ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

کاویز نوزدهی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. مامورین در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل، تعدادی از لوازم شخصی وی را نیز ضبط کرده بودند.

این شهروند بهایی در تاریخ ۶ خردادماه همان سال با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

لازم به ذکر است آقای نوزدهی پیش از این نیز در سال ۸۹ به دو سال حبس تعزیری محکوم و مدت ۲ سال را در زندان وکیل آباد مشهد سپری کرده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید