خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی برگزار شد

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی صبح امروز برگزار و تاریخ ۲۳ خردادماه جهت ادامه رسیدگی به پرونده اعلام شد. با وجود اینکه قرار بود این جلسه به صورت علنی برگزار شود، به خبرنگاران اجازه حضور در جلسه دادگاه داده نشد و بسیاری پشت درهای بسته ماندند. محمدرضا خاتمی، در آبان ماه سال گذشته مدعی شده بود در سال ۸۸ هشت میلیون رای به نفع محمود احمدی‌نژاد به صندوق‌ها اضافه شده و در پی آن تحت تعقیب قضایی قرار گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از انصاف، صبح امروز شنبه ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت، برگزار شد.

بر اساس این گزارش، برخلاف آنکه قرار بود مانند جلسه‌ی اول جلسه دادگاه علنی بوده و خبرنگاران و شخصیت‌های سیاسی و دیگر علاقمندان در جلسه دادگاه حضور یابند، این بار ماموران حراست دادگاه عنوان کردند که سالن جلسه دادگاه پر شده و از ورود جمعی از افرادی که پشت درب سالن ایستاده بودند جلوگیری شد.

عرب سرخی، شکوری راد، تاجزاده و آذر منصوری از جمله فعالان سیاسی اصلاح طلبی بودند که در جمعیت به چشم می‌خوردند؛ در جلسه‌ی اول دادگاه به آنان و تعداد قابل توجهی از خبرنگاران نیز باوجود اینکه اجازه نداشتند دفاعیات خاتمی را در جلسه‌ی اول منتشر کنند اجازه‌ی حضور داده شده بود اما این‌بار  نتوانستند به شغبه‌ی ۱۰۵۷ که جلسه در آن برگزار می‌شد راه پیدا کنند.

به مرور و پس از حدود چهل دقیقه از ساعت نه صبح که به عنوان موعد شروع دادگاه عنوان شده بود جمعیت نیز از حضور در جلسه دادگاه ناامید و به مرور پراکنده شده و محل مجتمع قضایی را ترک کردند.

شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملی دراین باره گفت: چون دفاعیات جلسه اول دادگاه آقای خاتمی دفاعیات بسیار قوی بود، قاضی همان‌موقع هم اعلام کرد که این دفاعیات را بیرون منتشر نکنید، زیرا می‌شد فهمید کسانی از انتشار این دفاعیات نگران هستند؛ جمعیت زیادی امروز، هم از خبرنگاران و هم از افراد علاقمند آمدند که دفاعیات آقای خاتمی را بشنوند. به هرحال من به قاضی نمی‌توانم ایراد بگیرم، شاید از جایی تحت فشار قرار گرفته است.

وی در ادامه گفت: کمااینکه قبل از اینکه افرادی که تمایل داشتند در دادگاه شرکت کنند، نیمی از ده-دوازده صندلی دادگاه را پر کرده بودند و فقط اجازه دادند که آقای خاتمی ۵ نفر را با خودش به داخل ببرد. فکر می‌کنم نگرانی از این وجود دارد که این دفاعیات موجب روشن شدن ذهن مردم نسبت به حقایق انتخابات سال ۸۸ شود.

لازم به ذکر است که خبرگزاری ایلنا نیز دقایقی پیش با اعلام ختم جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدرضا خاتمی نوشت: قاضی عالیشاه ختم دادرسی جلسه را اعلام و ادامه رسیدگی در روز ۲۳ خرداد را اعلام کرد.

لازم به یادآوری است که عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران پیشتر در تاریخ ۲۷ آذرماه سال گذشته در مورد محمدرضا خاتمی گفته بود که تحقیقات قضایی در مورد آقایی که مدعی تقلب هشت میلیونی در انتخابات سال ۸۸ شده بود به اتمام رسیده است و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

اشاره‌ی جعفری دولت‌آبادی به اظهارات محمدرضا خاتمی بود که آبان‌ماه سال گذشته در برنامه‌ای در شبکه‌ی ویدیوئی آپارات گفته بود در سال ۸۸ هشت میلیون رای در ستاد انتخاباتی وزارت کشور و در زمان تجمیع و اعلام آراء نهایی انتخابات به صندوق‌ها اضافه شده است. او همچنین از انتخابات سال ۸۸ به “کودتای انتخاباتی” نام برده بود.

محمدرضا خاتمی پس از این اظهارات در روز ۱۳ آذرماه برای ارائه‌ی پاره‌ای از توضیحات به دادستانی احضار شده بود. جلسه نخست رسیدگی مورخ ۱۸ اسفندماه سال ۹۷ تعیین شده بود که تشکیل نشد و  برگزاری آن به تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری موکول و به شکل علنی برگزار شد.

لازم به یادآوری است که پیشتر مورخ چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷، دادگاه تجدیدنظر هفت فعال سیاسی اصلاح‌طلب (محمدرضا خاتمی، محسن صفایی فراهانی، حسین کاشفی، محمد نعیمی پور، علی شکوری راد و آذر منصوری) برگزار شده بود.

سید محمدرضا خاتمی (متولد ۱۳۳۸ در اردکان) پزشک و سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی است. او که نایب‌رئیس مجلس ششم بود، دبیر کل سابق جبهه مشارکت و عضو فعلی شورای مرکزی آن است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید