خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, سایر گروهها  >  روزه خواری؛ پلمپ بیش از ۳۰۰ واحد صنفی در اصفهان

روزه خواری؛ پلمپ بیش از ۳۰۰ واحد صنفی در اصفهان

خبرگزاری هرانا – رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان از پلمپ ۳۰۵ واحد صنفی از ابتدای ماه رمضان تاکنون بدلیل فروش مواد غذایی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اعتمادآنلاین، امروز سه‌شنبه ۷ خردادماه ۱۳۹۷، حسن اسماعیلی، رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان، در مورد برخورد با “واحدهای مختلف” در ماه رمضان گفت: باتوجه با اهمیت برخورد قاطع و اثرگذار با مصادیق مجرمانه، پلیس امنیت عمومی استان به صورت ویژه با عوامل اصلی در مسائل مختلف در جامعه که ناهنجاری‌ها را به وجود می‌آورد، اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان افزود: در همین راستا پلیس امنیت عمومی جهت برخورد با واحدهای مختلف در زمینه روزه‌خواری در ماه رمضان اقدام به بازرسی از واحدها و تشکیل پرونده برای آن‌ها کرده است.

اسماعیلی  از بازرسی ۴۸۰۰ واحد خبر داد و گفت: در این بین ۳۰۵ واحد متخلف شناسایی شدند که این واحدها پلمب شدند.

چندی پیش نیز معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه از پلمپ ۸۷ واحد صنفی و بازداشت ۴۱۲ شهروند به دلیل روزه‌خواری و فرمانده انتظامی شهرستان کوهدشت از پلمپ ۵ واحد صنفی و یک کافی شاپ و توقیف سه دستگاه خودرو به خاطر فروش مواد غذایی در نیمه اول ماه رمضان خبر داده بودند.

روزه گرفتن در ماه رمضان از واجبات مسلمانان است ولی طبق احکام اسلام بر افرادی مانند غیر مسلمانان کودکان، بیماران و مسافران واجب نیست. با این وجود به دستور پلیس در ماه رمضان اغلب رستوران‌ها در طول روز تعطیل می‌شود و شهروندان حتی مجاز به غذا خوردن در پارک و خودرو شخصی نیز نیستند.

در قوانین ایران غذا خوردن در ماه رمضان صراحتا جرم‌انگاری نشده است، اگرچه ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی «تظاهر به عمل حرام» را جرم انگاشته است بنا به این ماده، هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر «تظاهر به عمل حرامی» نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴)‌ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به‌حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید