خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  آزادی شهروندان بازداشت شده در مراسم خاکسپاری عزیز پورولی در تبریز

آزادی شهروندان بازداشت شده در مراسم خاکسپاری عزیز پورولی در تبریز

خبرگزاری هرانا – تعدادی از فعالین ترک (آذربایجانی) که دیروز پس از مراسم خاکسپاری یکی از فعالین با سابقه این منطقه به نام “عزیز پورولی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸، حبیب ساسانیان و دیگر فعالین ترک (آذربایجانی) که دیروز پس از مراسم تشییع و خاکسپاری یکی از فعالین باسابقه آذربایجان دستگیر شده بودند، آزاد شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “آقای ساسانیان در حالی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز به صورت موقت آزاد شده که خودروی شخصی او و تلفن همراهش توسط نیروهای امنیتی ضبط شده است”.

این منبع در مورد دیگر شهروندان بازداشت شده نیز گفت: “تمامی بازداشت شدگان آزاد شدند”.

دیروز جمعه ۳ خرداد، حبیب ساسانیان به همراه “مهدی دوستدار”، “ایرج شیرزاد”، “علی رادمنش” و “محمد افسری خطیب” در قبرستان وادی رحمت تبریز در جریان برگزاری مراسم تشییع پیکر عزیز پورولی فعال ترک آذربایجانی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

شایان ذکر است آقای ساسانیان در این مراسم، سخنرانی کرده بود.

آقای عزیزالله پورولی از فعالین باسابقه منطقه آذربایجان است که به دلیل فعالیت های مدنی خود، به دفعات بازداشت، محاکمه و زندانی شده بود، وی در تاریخ ۱ خرداد بر اثر بیماری در تبریز جان سپرد.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان مربوط به نه ماهه اول سال ۹۷ پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید