خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  بی خبری از وضعیت شهروندان بازداشت شده در مراسم خاکسپاری عزیز پورولی در تبریز

بی خبری از وضعیت شهروندان بازداشت شده در مراسم خاکسپاری عزیز پورولی در تبریز

خبرگزاری هرانا – دیروز تعدادی از فعالین ترک (آذربایجانی) پس از مراسم خاکسپاری یکی از فعالین با سابقه این منطقه به نام “عزیز پورولی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند و تاکنون از وضعیت آنان اطلاعی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز گذشته ۳ خرداد ۱۳۹۸، تعدادی از شهروندان و فعالین مدنی ترک پس از برگزاری مراسم خاکسپاری عزیز پورولی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

هویت شهروندان دستگیر شده “حبیب ساسانیان“، “مهدی دوستدار“، “ایرج شیرزاد“، “علی رادمنش” و “محمد افسری خطیب” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “حبیب ساسانیان فعال سرشناس ترک بعدازظهر روز گذشته پس از سخنرانی در مراسم تدفین مرحوم عزیز پورولی ،توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد”.

این منبع درباره دیگر شهروندان بازداشت شده گفت: “علاوه بر حبیب ساسانیان در جریان مراسم تشییع و خاکسپاری چند نفر دیگر از فعالین بنام های مهدی دوستدار، ایرج شیرزاد، علی رادمنش و محمد افسری خطیب هم بازداشت شدند و تاکنون از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست”.

آقای عزیزالله پورولی از فعالین باسابقه منطقه آذربایجان است که به دلیل فعالیت های مدنی خود، به دفعات بازداشت، محاکمه و زندانی شده بود، وی در تاریخ ۱ خرداد بر اثر بیماری در تبریز جان سپرد.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان مربوط به نه ماهه اول سال ۹۷ پرداخته یود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید