خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دو متهم در تهران به تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق در ملا عام محکوم شدند

دو متهم در تهران به تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق در ملا عام محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه روز جاری از صدور حکم ۱۴۸ ضربه شلاق در ملاعام برای دو متهم جرایم اقتصادی خبر داد. ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، امروز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه در نشست خبری خود، با اعلام صدور حکم حسین هدایتی و مهدی موسوی نژاد از محکومیت این دو متهم به ۱۴۸ ضربه شلاق در ملا عام خبر داد.

اسماعیلی گفت: “حسین هدایتی فرزند علی اکبر به‌جرم اخلال عمده در نظام اقتصادی و پولی کشور از طریق تحصیل نامشروع به تحمل ۲۰ سال حبس و محرومیت دائم از به‌کارگیری خدمات دولتی و رد مال معادل ۴ هزار و ۸۸۹ میلیارد و ۳۹۵ میلیون ریال به‌نفع بانک سرمایه و تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شد”.

بر اساس این گزارش، اتهامات حسن هدایتی، مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی به‌موجب تحصیل ۸ فقره تسهیلات اعطایی به‌مبلغ ۵ هزار و ۸۶۹ میلیارد و ۳۹۶ میلیون ریال، خیانت در امانت و پولشویی است.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد سید مهدی موسوی نژاد متهم بعدی همین پرونده، ادامه داد: این فرد به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به تحمل ١۵ سال حبس، محرومیت دائم از مشاغل دولتی و استرداد ٩٣٠ میلیارد ریال در حق بانک سرمایه و ٧۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم شد.

لازم به یادآوری است که پیشتر در اسفندماه سال گذشته نیز سه تن دیگر از متهمان پرونده بانک سرمایه در کنار سایر مجازات‌ها مجموعا به تحمل ۲۲۲ ضربه شلاق در ملا عام محکوم شده بودند.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید