خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بازداشت تعدادی از شهروندان در اهواز در حین برگزاری نماز تراویح

بازداشت تعدادی از شهروندان در اهواز در حین برگزاری نماز تراویح

خبرگزاری هرانا – تعدادی از شهروندان اهل سنت اهواز ساعات پایانی روز گذشته در حین برگزاری نماز جماعت تراویح توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعات پایانی روز گذشته دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۸، تعدادی از شهروندان اهل سنت اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بازداشت این شهروندان که گفته می شود در دسته ای پر تعداد بوده در حین برگزاری نماز تراویح و توسط قرارگاه ابوالفضل العباس وابسته به اطلاعات سپاه همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

هویت سه تن از این شهروندان “علی سواری، فرزند زغیر، محمد حیدری فرزند احیال از اهالیه ملاشیه، سعدون مهدی و ابو مجتبی” توسط هرانا احراز شده است.

تراویح به نمازهایی اطلاق می‌شود که اهل سنت در شب‌های ماه رمضان به صورت جماعت می‌خوانند.

از آنجا که شیعیان نماز «تراویح» بصورت جماعت را بدعتی در اسلام می‌دانند، نیروهای امنیتی در خوزستان در چند سال اخیر نسبت به برگزاری این نوع نماز در ماه رمضان برخورد امنیتی داشته‌اند.

در کنار دلایل مذهبی ملاحضات امنیتی نیز در چنین برخوردهایی دیده می شود. برای درک این موضوع باید در نظر داشت هر چند اکثریت عربهای ساکن ایران و به خصوص خوزستان پیرو تشیع هستند با اینحال در سالهای اخیر موجی از روی گردانی از تشیع و روی آوردن به مذهب اهل سنت در این منطقه دیده شده است، امری که حکومت ایران آن را بر نمی تابد. در نتیجه شماری از فعالان عرب هم به اتهام “وهابیت” و اقدام علیه امنیت ملی دستگیر و مورد برخورد قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید