خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد روز گذشته با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. روز چهارشنبه نیز جلسه رسیدگی به اتهامات وی در دادگاه یزد برگزار شده بود. این شهروند بهایی در تاریخ ۸ بهمن ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۹۸، فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

گفته می‌شود جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروند بهایی روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در دادگاهی در شهر یزد برگزار شده است.

از اتهامات احتمالی مطروحه علیه این شهروند بهایی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست.

روز دوشنبه ۸ بهمن ماه ۹۷، فرزاد روحانی منشادی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

پیشتر یک منبع نزدیک به خانواده آقای روحانی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای روحانی در حال بردن فرزندش به مدرسه بازداشت شد. نیروهای امنیتی پس از بازداشت ایشان بدون در دست داشتن حکم منزل وی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از وسایل شخصی ایشان را نیز ضبط کردند”.

لازم به ذکر است فرزاد روحانی منشادی در مردادماه سال گذشته توسط شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان یزد همزمان با ۶ شهروند بهایی دیگر محاکمه و به ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

این شهروند بهایی در سال ۹۵ نیز توسط نیروهای امنیتی شهر یزد بازداشت و با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید