خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای ۲ متهم در بندرعباس

صدور حکم اعدام برای ۲ متهم در بندرعباس

خبرگزاری هرانا – دو متهم به ارتکاب جرایم سازمان یافته موادمخدر، توسط  دادگاه انقلاب بندرعباس به اعدام محکوم شدند. ۱۶ نفر از متهمان دیگر این پرونده نیز در مجموع به تحمل ۴۷۲ سال حبس و ۲۳ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، امروز ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، رئیس کل دادگستری هرمزگان اعلام کرد، حکم محکومیت سر باند بین‌المللی مواد مخدر با نام اختصاری (ع – ز) معروف به تمساح خلیج فارس به همراه ۱۷ تن از اعضای شبکه سازمان یافته او صادر شد.

محمدصادق اکبری درباره متهم ردیف اول گفت: “متهم (ع –ز) سر باند این شبکه سازمان یافته قاچاق مواد مخدر که از سوی رسانه‌های مختلف با عنوان تمساح خلیج فارس و مواردی از این دست مطرح شده، یکی از بزرگترین سوداگران مرگ و قاچاقچیان مواد مخدر از طریق دریا می‌باشد”.

وی در این خصوص ادامه داد: “تمساح خلیج فارس توانسته بود یکی از بزرگترین شبکه‌های قاچاق و توزیع مواد مخدر در ایران، افغانستان و پاکستان را راه‌اندازی کند و خود نیز به عنوان رهبر این سازمان و شبکه پیچیده در چهره‌های مختلف و پوشش‌های گوناگون در این کشورها فعالیت کند”.

رئیس دادگستری هرمزگان در خصوص جزئیات پرونده این متهم گفت: “دامنه فعالیت این باند سازمان یافته مواد مخدر فراتر از ایران بوده است و اقدامات مجرمانه آنها از کشورهای پاکستان و افغانستان آغاز و با عبور از پهنه زمینی و دریایی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به عمق سرزمینی ایران به ویژه استان‌های فارس، تهران و آذربایجان کشیده می‌شد. این باند در عرض دو سال فعالیت خود موفق شده بود بیش از ۴۰۰ تن مواد مخدر به کشور وارد کند که خوشبختانه در پی هوشیاری دستگاه‌های نظارتی و امنیتی، بسیاری از این محموله‌ها کشف و ضبط شد”.

وی در مورد نحوه نقل و انتقال درآمد حاصل از قاچاق موادمخدر توسط این باند اعلام کرد: “این باند بین‌المللی با استفاده از راهکارهای پولشویی، بسیاری از وجوه درآمدی حاصل از معاملات مواد مخدر را به اراضی، املاک و مستغلات در اقصی نقاط کشور تبدیل نموده است که بسیاری از این اموال نامشروع، شناسایی و به نفع دولت ضبط شد”. و در این باره توضیح داد: “از این باند سازمان یافته تعداد زیادی املاک زراعی، بیش از شصت منزل مسکونی، چندین فروند شناور صیادی از قبیل لنج و قایق، ۱۶ دستگاه انواع خودرو، شش قبضه اسلحه شکاری و بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال وجه نقد کشف و ضبط گردید”.

این مقام قضایی درباره نحوه رسیدگی به پرونده این متهمان نیز به اعلام برخی جزییات پرداخت: “از سوی دادگاه انقلاب اسلامی بندرعباس برای دو تن از سرکردگان باند تمساح خلیج فارس با نام‌های اختصاری (ع- ز) و (م- ح) به علت مدیریت و سردستگی باند قاچاق سازمان یافته واردکننده مواد مخدر به کشور، حکم اعدام صادر شده که پرونده آنها در صورت تجدیدنظرخواهی به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد. ۱۶ نفر از متهمان دیگر این پرونده نیز در مجموع به تحمل ۴۷۲ سال حبس و ۲۳ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید