خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  بازداشت دو شهروند به علت طراحی بازی “کشتن سوخت بران بلوچ”

بازداشت دو شهروند به علت طراحی بازی “کشتن سوخت بران بلوچ”

خبرگزاری هرانا – دو شهروند به علت آنچه که طراحی بازی رایانه ای تفرقه افکن خوانده شده است، توسط مامورین اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان در زاهدان بازداشت شدند. دادستانی استان اعلام کرده است، محتوای بازی به نحوی طراحی شده است که می تواند احساسات قومی و مذهبی مردم بلوچ را خدشه دار کند. در این بازی کاراکترهایی با لباس سنتی بلوچی به عنوان قاچاقچی سوخت حضور دارند و کاربر در قامت نیروی نظامی باید آنها را طی بازی بکشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، دیروز ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، موحدی راد دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان، از صدور دستوراتی به دستگاه‌های امنیتی و انتظامی، جهت برخورد با افرادی که به طراحی یک بازی کامپیوتری تفرقه افکن اقدام کرده اند، خبر داد.

موحدی راد گفت: “روز گذشته سربازان گمنام امام زمان در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مرکز استان، دو نفر متهم را در چهارراه رسولی زاهدان بازداشت کردند”.

به صورت ضمنی “توهین به قومیت های ایرانی” و همچنین “اقدام علیه امنیت ملی” اتهام هایی است که علیه این دو شهروند مطرح شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان این بازی رایانه ای را اینگونه شرح می دهد: “یک بازی در فضای مجازی منتشر شد که متاسفانه در آن، افرادی با پوشش لباس بلوچی، خودروهایی را برای قاچاق سوخت تجهیز می کنند، و اسامی شهرهایی از استان سیستان و بلوچستان در این بازی درج شده بود. و بعد نیروهای انتظامی و نظامی هر کدام از این قاچاقچیان سوخت را که همان بلوچ ها بودند اگر مورد اصابت گلوله قرار می دادند، در واقع یک امتیاز برای بازی کننده پیش بینی می شد”.

اظهارات دادستان دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان را باید به نوعی نادیده گرفتن واقعیات در این استان مرزی در نظر گرفت. وی در حالی چنین ادعاهایی را مطرح می کند که نقض هر روزه قوانین بکارگیری سلاح توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی علیه سوخت برهای عمدتا بلوچ مستمر مخابره می شود.

در تایید این ادعا باید نگاهی به آمارهای منتشر شده توسط سازمانهای حقوق بشری از جمله هرانا انداخت. مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه ۹۷ با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید