خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن ۳ شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی

کشته و زخمی شدن ۳ شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان سردشت در جریان شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی از ناحیه‌ی پا زخمی شد. در خبری دیگر روز شنبه یک تاجر مرزی (کاسبکار) از اهالی شهرستان سقز بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی کشته و یک شهروند دیگر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، نیروهای سپاه پاسداران در منطقه‌ی مرزی بیوران از توابع شهرستان سردشت بر روی جمعی از کولبران آتش گشودند که در نتیجه یک کولبر از ناحیه‌ی پا به شدت زخمی شد.

هویت این کولبر ”محی‌الدین رحیمی“ ۲۹ ساله فرزند عمر ساکن بخش وزینه از توابع شهرستان سردشت عنوان شده که پس از مصدومیت، جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده است.

بر اساس این گزارش در حالی که کولبر مورد ذکر، هیچگونه کالای قاچاقی به همراه نداشته است، نیروهای سپاه پاسداران او را به ظن حمل کالای قاچاق، بدون اخطار قبلی و از فاصله‌ی نزدیک، هدف قرار داده‌اند.

در خبری دیگر روز شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، یک تاجر مرزی (کاسب‌کار) به نام “کیوان رضازاده” فرزند ناصر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی جان خود را از دست داده و یک کاسب‌کار دیگر به نام “عطا رسول زاده” به شدت زخمی شده است.

این افراد به ظن حمل کالای قاچاق و بدون اخطار قبلی در جاده “کانی جژنی” هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

طبق این گزارش، عطا رسول‌زاده پس از مصدومیت، جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در سقز منتقل شده است.

بر اساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن آنها را داشته باشد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید