خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سراوان

کشته شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سراوان

خبرگزاری هرانا – دیروز، نیروهای نظامی در شهرستان سراوان حوالی مرز کلگان، یک موتورسیکلت حامل سوخت را هدف تیراندازی مستقیم قرار دادند، در جریان این تیراندازی راننده موتورسیکلت جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز گذشته ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، “محمد عوض زاروزهی” فرزند سلیمان اهل سراوان توسط نیروهای نظامی (وابستگی ارگانی نیروها مشخص نشده است) در مرز کلگان هدف شلیک مستقیم قرار گرفته و کشته شد.

در این گزارش از دو منبع آگاه نقل شده است: “محمد عوض با موتور سیکلت به کار سوخت بری مشغول بود و دو گالن سوخت برای فروش به همراه داشت که به دلیل عدم توقف برای ایست ماموران، به او شلیک کردند”.

یکی از این منابع در ادامه گفته است: “ماموران با وجود اینکه می دانستند او سوخت بر است و گالن های سوخت روی موتورش را می دیدند، و مسیر سوخت بری هم هست، به سمتش شلیک کردند”.

طی هفته جاری “موهبتی” استاندار سیستان و بلوچستان از طرح ضربتی و جدی برخورد با سوخت بران در جاده های این استان خبر داده بود.

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه ۹۷ با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید