خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  صدور یک حکم اعدام در تهران همزمان با رهایی از اعدام یک زندانی در مشهد

صدور یک حکم اعدام در تهران همزمان با رهایی از اعدام یک زندانی در مشهد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، یک زندانی متهم به “قتل” توسط شعبه ۱۲ دادگاه کیفری یک استان تهران به اعدام محکوم شد همزمان در پرونده ای دیگر یک زندانی محکوم به اعدام در مشهد پس از گذشت چهار سال با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، یک زندانی که متهم است، در یک درگیری شدید به هواخواهی عمویش مرتکب قتل شده بود صبح دیروز با حکم قضایی به اعدام محکوم شد. عموی او نیز به جرم معاونت در قتل به ۱۲ سال زندان محکوم شد.

رسیدگی به این پرونده ۸ سال قبل در دستور کار پلیس و دستگاه قضا قرار گرفت. تیر سال ۱۳۹۰ درگیری شدیدی در روستای آب باریک پیشوای ورامین رخ داد که در این درگیری یکی از اهالی روستا به نام “فرید” هدف شلیک گلوله اسلحه شکاری قرار گرفت.

در تحقیقات میدانی مشخص شد فرید در درگیری دسته جمعی بر سر یک زمین کشاورزی کشته شده است. نخستین بررسی‌ها نشان می‌داد عامل قتل پسر ۲۵ ساله‌ای به نام “ساسان” بوده است که همراه عمویش “مجتبی” با مقتول و برادرانش درگیر شده‌اند. از آنجا که “ساسان” فرار کرده بود عمویش بازداشت شد و گفت: “ما از مدت‌ها قبل با فرید و برادرهایش به خاطر یک زمین کشاورزی اختلاف داشتیم. آن روز دعوا میان ما بالا گرفت. من چاقو همراه داشتم و با چاقو یک ضربه به صورت فرید زدم اما برادرزاده‌ام به او شلیک کرد و حالا به محل نامعلومی گریخته است”.

تلاش برای ردیابی متهم بی‌نتیجه ماند تا اینکه پس از ۵ سال، خودش را به پلیس معرفی کرد. ساسان، عمویش و دوستش دیروز در شعبه ۱۲ دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستادند. در این جلسه پدر و مادر فرید برای متهم حکم اعدام خواستند.

سپس ساسان که حالا ۳۰ ساله شده در جایگاه ویژه ایستاد و گفت: “عمویم به من گفت دعوا شده و از من خواست همراه او بروم. عمویم همراه خودش چوب و قمه برداشت و از من خواست تا اسلحه شکاری او را هم با خودم ببرم. من ترک موتور عمویم نشسته بودم و اسلحه را در دست داشتم. وقتی دعوا بالا گرفت و دیدم مرحوم (فرید) و عمویم درگیر شده‌اند یک تیر به فرید شلیک کردم. اما فکر نمی‌کردم تیر اسلحه شکاری موجب مرگ او شود”.

وی ادامه داد: “من بعد از قتل ترسیده بودم به همین خاطر  ۵ سال در روستاهای مختلف زندگی پنهانی داشتم. تا اینکه از این وضعیت خسته شدم و خودم را به پلیس معرفی کردم”.

ناصر (دوست ساسان) نیز به اتهام فراری دادن ساسان از خود دفاع کرد و گفت: “من وقتی دیدم او ترسیده و ممکن است او را بکشند، دلم برایش سوخت و او را سوار موتور کرده و از محل دور کردم”.

در پایان جلسه هیأت قضایی وارد شور شد و ساسان را به اعدام محکوم کرد. عموی وی نیز به خاطر معاونت در قتل به ۱۲ سال زندان محکوم شد. قضات دادگاه ناصر را نیز به خاطر فراری دادن متهم به سه سال زندان محکوم کردند.

رهایی از اعدام یک زندانی در مشهد

به گزارش روزنامه خراسان، یک زندانی که متهم به قتل برادرش است، با گذشت برادرزاده‌هایش از چوبه دار نجات یافت.

شب به نیمه بیست و پنجم فروردین سال ۱۳۹۴ نزدیک می‌شد که مرد ۴۲ ساله، به سمت بلوار پنجتن ۸۷ به راه افتاد. همسر دوم این مرد ۴۲ ساله در یکی از طبقات ساختمانی زندگی می‌کرد که برادرش نیز در آن منزل سکونت داشت. اما او می‌دانست که همسرش در منزل حضور ندارد چرا که از چند روز قبل وی به خاطر اختلافات خانوادگی و با حالت قهر منزل را ترک کرده بود.

این مرد به محل سکونت برادرش رسید. او سال (۱۳۹۳) به جرم درگیری با برادر ۵۲ ساله‌اش از سوی دادگاه به پرداخت دیه محکوم شده بود، اما اختلافات وی با برادرش زمانی شدت گرفت که چند ساعت قبل برادر بزرگ تر وی به همراه یکی از ماموران انتظامی به منظور پیگیری پرونده قبلی و با دستور قضایی به منزل همسر دیگر او رفته بود. مرد راننده پس از اطلاع از این ماجرا، خشمگین شده بود.

بر اساس این گزارش، نیمه شب بود که مرد عصبانی با کلیدی که در دست داشت وارد حیاط منزل مسکونی در پنجتن ۸۷ شد. پس از یک مشاجره لفظی، برادرش را زخمی کرد و از محل گریخت. همسر و فرزند مرد مجروح، پیکر نیمه جان او را به بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد رساندند اما دیگر دیر شده و او بر اثر شدت عوارض ناشی از اصابت چاقو جان باخته بود. دقایقی بعد گزارش قتل به قاضی ویژه قتل عمد گزارش شد.

با توجه به این ماجرا، قاضی «سیدجواد حسینی» (قاضی ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه) در همان دقایق اولیه بامداد دستورات ویژه ای را برای شناسایی و دستگیری متهم به قتل صادر کرد و بدین ترتیب گروهی از ماموران تجسس کلانتری وارد عمل شدند. فرزند مقتول که متهم به قتل را هنگام فرار دیده بود به مقام قضایی گفت: “آن مرد را از پشت سر دیدم اما شباهت بسیاری به عمویم داشت!”

با این سرنخ، قاضی حسینی دستور تحقیق در این باره را صادر کرد که مشخص شد برادر مقتول راننده کامیون است.

در ادامه بررسی های ماموران، کامیونی که متهم رانندگی آن را بر عهده داشت در اطراف میدان بار نوغان مشهد شناسایی شد، اما ماموران نتوانستند منزل   او را پیدا کنند. در نهایت این متهم دستگیر شد اما او ارتکاب قتل را انکار کرد و گفت: “شب هنگام به منزل برادرم رفتم، اما پسر او قصد داشت با چاقو مرا بزند که من کنار رفتم و ناگهان ضربه چاقو به پدرش اصابت کرد”.

بدین ترتیب قاضی سیدجواد حسینی، با صدور قرار قانونی متهم را در اختیار کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار داد تا به صورت تخصصی و فنی مورد بازجویی قرار گیرد.

مرد ۴۲ ساله در تحقیقات، گفت: “با برادرم اختلاف داشتم، اما او دوبار، با مامور انتظامی برای دستگیری من در منزلم  آمده و فحاشی کرده بود!!”

بنابراین گزارش در پی اعتراف متهم، مقام قضایی در حالی دستورات دیگری را برای تحقیقات بیشتر در این باره صادر کرد که چاقو خون آلود نیز داخل کیسه ای در کامیون متهم کشف شد.

در نهایت مرد ۴۲ ساله  در بازسازی صحنه جرم و دیگر مراحل دادرسی به صراحت قتل برادرش را پذیرفت.

این گزارش حاکی است: “درحالی که مقدمات اجرای حکم اعدام فراهم شده بود، اولیای‌دم که برادرزاده‌های متهم به قتل بودند با وساطت قاضی زرگر (قاضی اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) تصمیم به گذشت از اعدام گرفتند. آنان پس از چند جلسه گفت و گو با قاضی اجرای احکام در نهایت از اعدام عمویشان گذشتند”.

این گونه بود که این متهم ۴۲ ساله که  اکنون ۴۶ سال دارد پای چوبه‌دار بخشیده شد تا زندگی دوباره ای را تجربه کند. در همین باره و برای تعیین مجازات از جنبه عمومی جرم، پرونده دوباره به دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد تا قضات دادگاه رای خود را درباره مجازات ۳ تا ۱۰ سال زندان برای این متهم صادر کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید