خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه 8 می 2019, 23rd of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2019/05/08 ساعت 13:39:15

    خانه  > زنان, سایر گروهها  >  اسید پاشی به یک زن در تهران

اسید پاشی به یک زن در تهران

خبرگزاری هرانا – حدود یک هفته پیش یک زن میانسال در حوالی جنت آباد تهران توسط شوهرش مورد اسید پاشی قرار گرفت. قرنیه، گوش و دست و پای راست این زن آسیب دیده و اسیدپاش نیز دستگیر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه ایران، روز ۱۱ اردیبهشت ۹۸، ماموران کلانتری ۱۳۸ جنت آباد از اسیدپاشی روی زنی ۵۲ ساله با خبر شدند. وی به ماموران گفت، شوهرم روی سر و صورتم اسید ریخته است.

شوهر این زن دستگیر شد وی ضمن اعتراف به اسیدپاشی گفت: “همسرم به من بی توجهی می کرد به همین خاطر روی او اسید پاشیدم”.

بر اساس این گزارش، صبح دیروز پس از انتقال متهم به دادسرای جنایی تهران وی با همسرش روبه‌رو شد. زن میانسال به بازپرس “زمانی” از شعبه ششم دادسرای امور جنایی تهران گفت: “من در یک سالن زیبایی کار می کردم و وضع مالی ام خوب بود. حدود یک سال قبل به عقد موقت فرشاد درآمدم. او تقریبا ۲۰ سال از من کوچکتر است. زمانی که به من پیشنهاد ازدواج داد پاسخ مثبت دادم. روز حادثه در خانه پدری فرشاد بودیم، دوستش هم آنجا بود. دوست فرشاد در رابطه با خواهرزاده من حرفی زد که خیلی ناراحت شدم. به همین خاطر اعتراض کردم اما شوهرم به طرفداری از دوستش با من دعوا کرد”.

وی اینگونه ادامه داد: “ناگهان ظرف اسیدی را که کنارش بود و برای خودرو اش گرفته بود روی من پاشید. این حادثه باعث شده که به قرنیه، گوش و دست و پای راستم آسیب برسد”.

متهم نیز در جربان تحقیقات گفت: “از اتفاقی که افتاده است پشیمانم، عصبانیت باعث شد که کنترلم را از دست بدهم. حاضرم ماشینم را بفروشم و هزینه درمان همسرم را بپردازم”.

“علی ولی پور گودرزی”، معاون مبارزه جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران گفت: “متهم تا پایان تحقیقات تکمیلی در پرونده در اختیار کارآگاه های اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت قرار دارد”.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. با اینکه بارها پیشنهاد داده شده که قانون ممنوعیت خرید و فروش آن در مجلس بررسی شود اما هنوز خبری از آن نیست.

علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسید پاشی” موید شده است.

مدت‌ها است مجازات مرتکبین اسیدپاشی و ایجاد محدودیت در عرضه و دسترسی آسان به اسید اکنون در قالب طرح در مجلس مطرح است اما مانند بسیاری دیگر از طرح های مشابه از تصویب و اجرایی شدن آن نیز خبری نیست.

هرچند در سال ۱۳۳۷قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قراین حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به قوانین کیفری پیشتر گفته بود: “علاوه بر عدم بازدارندگی در قوانین ما در خصوص جرم اسیدپاشی، قوانین کیفری ما از دست دادن منافع ممکن الحصول و خسارت معنوی وارده به قربانی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند! و تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری سال ۱۳۹۲ به تصریح، بزه دیدگانی را که مشمول دریافت دیه شده‌اند (مثل قربانیان اسیدپاشی) از دریافت خسارت معنوی و منافع ممکن الحصول مستثنی کرده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید