خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  مشکلات بی پایان در پرجمعیت ترین زندان کشور؛ گزارشی از وضعیت زندان قزل حصار کرج

مشکلات بی پایان در پرجمعیت ترین زندان کشور؛ گزارشی از وضعیت زندان قزل حصار کرج

خبرگزاری هرانا – زندانیان محبوس در زندان قزل حصار کرج با مشکلات متعددی در این زندان روبرو هستند. با شروع فصل گرما نبود امکانات رفاهی اولیه، بهداشتی و پزشکی در کنار شیوع بیماری‌ها در برخی بندهای این زندان و تغذیه نامناسب زندانیان به دلیل قیمت بسیار بالای غذای آزاد و غذای بی کیفیت این زندان بر مشکلات محبوسین افزوده است. محروم نگه داشتن این زندانیان از دسترسی به وسایل گرمایشی و سرمایشی از دیگر جلوه‌های فشار بر این زندانیان است. همچنین اکثر این زندانیان با وجود تحمل حبس‌های طولانی مدت از داشتن ملاقات حضوری محروم بوده‌اند. گفتنی است این زندان غالبا محل نگهداری زندانیان با جرائم مرتبط با مواد مخدر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندانیان محبوس در زندان قزل حصار کرج از مشکلات متعددی از جمله نبود امکانات رفاهی ابتدایی، بهداشتی و پزشکی رنج می‌برند.

در کنار مشکلات روزمره و دائمی این زندانیان می‌توان به وضعیت نامناسب تغذیه آنان اشاره کرد. غذای تهیه شده توسط زندان از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است و فروشگاه نیز مواد غذایی و غذای آماده را به قیمت بسیار بالا به زندانیان عرضه می‌کند. به دلیل اینکه در این زندان آشپزخانه‌های مناسبی جهت استفاده زندانیان وجود ندارد، محبوسین بالاجبار از این غذاها استفاده می‌کنند. این مساله در بسیاری موارد باعث بروز بیماری در زندانیان می‌شود.

امکانات بهداشتی این زندان در مقایسه با تعداد بالای زندانی بسیار ناچیز است. گفته می‌شود حدود ۳۲۰ زندانی بصورت میانگین در سالنهای مختلف این زندان نگهداری می‌شوند و در چنین شرایطی تنها ۱۰ حمام و ۱۰ سرویس بهداشتی در هر سالن وجود دارد که امکان استفاده بسیاری از زندانیان به دلیل تعداد بالای زندانی تنها در فواصل زمانی طولانی فراهم می‌شود. آب گرم نیز در حمام، روزانه بین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قابل استفاده است.

به گفته نزدیکان یکی از زندانیان محبوس در این زندان، طی ۲ سال گذشته اجازه تحویل لباس، پتو و لوازم دیگر به خانواده‌ها داده نمی‌شود و زندانیان بالاجبار این لوازم را از فروشگاه زندان با کیفیت پایین و قیمت بسیار بالا خریداری می‌کنند. با نزدیک شدن فصل گرما، نه تنها لوازم سرمایشی در اختیار زندانیان قرار نمی‌گیرد بلکه اجازه خرید کولر از خارج از زندان نیز به زندانیان داده نمی‌شود.

علاوه بر این مشکلات، بسیاری از زندانیان محبوس در این زندان چندین سال است که از ملاقات حضوری با خانواده خود محروم هستند. مسئولین زندان در بسیاری موارد به سختی با انجام ملاقات حضوری موافقت می‌کنند. مسئله ای که به خصوص برای زندانیان دارای فرزند دشواری مضاعف ساخته است.

علاوه بر این نه تنها امکانات ورزشی و سرگرمی در اختیار زندانیان قرار نمی‌گیرد بلکه وسایل ورزشی که خود زندانیان با لوازمی مانند بطری آب تهیه کرده‌اند نیز از آنان گرفته می‌شود و در عوض وجود انواع مواد مخدر در زندان و در میان زندانیان به امری رایج تبدیل شده است.

به گفته یکی از خانواده هایی که فرزندشان در این محل تحمل حبس می کند، هزینه هر زندانی در این زندان مابین یک تا سه میلیون تومان برآورد می‌شود که در اوضاع اقتصادی نامناسب کشور این هزینه نیز باید توسط خانواده زندانیان تامین شود.

گفته می‌شود در برخی از واحدهای این زندان علی‌الخصوص واحد ۱، کماکان به دلیل عدم وجود امکانات بهداشتی و رسیدگی پزشکی آثار وجود ساس و بیماری‌های مختلف دیده می‌شود که باعث اعتراض زندانیان بندهای دیگر که نگران سرایت آن هستند شده است.

هرانا بهمن ماه سال گذشته گزارش کرده بود که با ورود موج جدیدی از زندانیان به زندان قزلحصار در کنار شیوع شپش و ساس، چند مورد ابتلا به بیماری سل در این زندان روئیت شده بود. این زندانیان تازه وارد که در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند عمدتا از مصرف کنندگان مواد مخدر هستند و بدون طی مرحله قرنطینه به بندهای عمومی زندان منتقل شده و بالا گرفتن تب بیماری‌های عفونی از جمله دیده شدن چندین مورد ابتلا به سل باعث نگرانی زندانیان و خانواده های آنان شده است.

گفتنی است زندان قزل‌حصار در سال ۱۳۴۳ در حاشیه جاده قزلحصار استان البرز ساخته شده است. این زندان پرجمیعت ترین زندان ایران است و غالبا محل نگهداری زندانیان با جرائم مرتبط با مواد مخدر است.

آمار مشخصی از تعداد زندانیان ساکن در این زندان وجود ندارد با اینحال بر اساس اطلاعات موجود، جمعیت زندانیان بین ۱۵ تا ۲۵ هزار زندانی برآورد می شود که به گفته غلامحسین اسماعیلی، ریاست وقت سازمان زندان‌ها تا سه برابر ظرفیت، زندانی را در خود جای داده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید