خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی

کشته و زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان نوسود استان کرمانشاه در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سمت گروهی از کولبران جان خود را از دست داد. همزمان یک کولبر دیگر در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی شهرستان سلماس به شدت زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، صبح امروز، شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی شهرستان نوسود در کمین نیروهای مرزی سپاه پاسداران قرار گرفتند و در نتیجه‌ی گشودن آتش بر روی کولبران، “صادق عزیزی” فرزند اسکندر از اهالی روستای “بیوند” از توابع دهستان “شروینه” جوانرود، جان خود را از دست داد.

بنا بر این گزارش، این افراد در حین کولبری از سوی نیروهای مستقر در پایگاه مرزی “شوشمی” از توابع شهرستان نوسود، بدون اخطار قبلی و به ظن حمل کالای قاچاق از فاصله ی نزدیک مورد شلیک قرار گرفته اند.

همزمان از شهرستان سلماس گزارش شده است که گروهی از کولبران که در دهستان “شناتال” هدف شلیک مستقیم همین نیروها قرار گرفته اند و در نتیجه یک کولبر به نام “رزگین محمدی” ۲۴ ساله فرزند عبدالکریم از ناحیه پشت به شدت زخمی شد.

در این گزارش آمده است که این افراد در حالی که لوازم برقی به همراه داشته اند، در حدفاصل روستاهای “کوم” و “کوزه رش” هدف تیراندازی قرار گرفته اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید