خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  استان آذربایجان غربی؛ صدور بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ حکم جایگزین حبس در سال گذشته

استان آذربایجان غربی؛ صدور بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ حکم جایگزین حبس در سال گذشته

خبرگزاری هرانا – معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی از صدور حکم جایگزین حبس برای ۲ هزار و ۹۱۹ نفر طی سال گذشته در این استان خبر داد و گفت که همچنین طی همین مدت، ۱۲ نفر از محکومان استان به جای حبس به سامانه پابند الکترونیکی مجهز شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مرتضی حاتمی، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی در نشست خبری که در سالن جلسات دادگستری استان برگزار شد گفت: “کاهش جمعیت کیفری اولویت دادگستری است و در این خصوص سال گذشته ۱۲ نفر از محکومان استان به جای حبس به سامانه پابند الکترونیکی مجهز شدند”.

حاتمی با اشاره به اینکه دادگستری استان درصدد است برای جرایم کم اهمیت به جای حبس در زندان از جایگزین حبس از جمله ارائه خدمات عمومی رایگان، مراقبت و آموزش استفاده کند تصریح کرد: “در سال گذشته برای ۲ هزار و ۹۱۹ نفر در استان به جای زندان، حکم جایگزین حبس جاری شده که این آمار در سال ۹۶ تعداد هزار و ۳۵۲ نفر بود”.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه استان در رده سی‌ام بین استان‌های دارای پرونده نزاع و درگیری است اظهار کرد: “با این وجود در سال گذشته بیشترین پرونده‌های ورودی به محاکم استان مربوط به نزاع و ضرب عمدی با ۱۵ هزار و۵۱۱ فقره بوده است”.

وی با اشاره به اینکه تعداد پرونده‌های مطالبه مهریه در استان ۲۴ درصد افزایش یافته است، افزود: در سال گذشته تعداد ۴ هزار و ۹۰۰ مورد پرونده مطالبه مهریه در محاکم استان ثبت شده است”.

حاتمی با اشاره به اینکه ۱۵ مرکز مشاوره طلاق در سال گذشته به ۴۰۰۰ نفر مشاوره جلوگیری از طلاق داده اند یاد آور شد: “که ۲۰ درصد از این تعداد به مصالحه ختم شده که این مشاوره‌ها موجب کاهش آمار طلاق استان شده است”.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید